“Kalbinize dikkat edin!”

0
307

Dünya Kalp Günü’nde açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, kalp ve damar hastalıklarında en sık görülen belirtilerin göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımız kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için sağlıklı beslenmeli, düzenli fiziksel aktivite yapmalı, tütün ve tütün ürünleri ile alkol kullanmamalı” dedi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, Dünya Kalp Günü’nde vatandaşları kalp sağlıklarına dikkat etmeleri için uyardı. Keskin, “Dünyada eğitim ve gelir düzeyinin yükselmesi, beslenme alışkanlıklarının değişmesi, bulaşıcı hastalıkların kontrolü gibi etkenler hayatta beklenen yaşam süresinin uzamasına neden olmaktadır.

“RİSK FAKTÖRLERİNDEN UZAK DURUN”

Yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak da bulaşıcı olmayan hastalıkların görülme sıklığı artmaktadır. Davranışsal risk faktörleri yani sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir. Sosyal, ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir.

Kalp ve damar hastalıklarında en sık rastlanan belirtiler göğüs ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma, tıkalı olan damarın beslediği organ ile ilgili belirtiler (Örneğin bacak damar tıkanıklığında bacakta ağrı, soğuma, uyuşukluk ve güçsüzlük. Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması, riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi önem arz etmektedir.

Kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için vatandaşlarımız sağlıklı beslenmeli, düzenli fiziksel aktivite yapmalı, tütün ve tütün ürünleri ile alkol kullanmamalı, hekimin verdiği sağlıklı yaşam önerilerine uymalı. Ayrıca sağlıklı görünen bireylerin kardiyovasküler riskini, kilolu veya obez olup olmadığını, kan basıncını,  kan şekerini ve kan lipidlerini öğrenmesi hastalıkların erken teşhisi ve kontrolü açısından önem arz etmektedir” dedi. Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here