Psikiyatrist Ceylan: Öğrenme güçlüğü çeken çocuklar, öğrendiklerini çok çabuk unuturlar

0
107

ÖZEL HABER – Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir Ceylan, yaptığı açıklamada “Öğrenme güçlüğü çeken çocuklara nasıl davranılmalı?” konusunda bilgi verdi. Ebeveynlere bir dizi öneride bulundu. Öğrenme güçlüğü çeken çocukların birinci sınıfta durumlarının belirlenmesinin öz güven, kaygı ve iletişim problemlerinin önüne geçebildiğini anlatan Ceylan, ailelere ve eğitimcilere öğrenme güçlüğü çeken çocuklara nasıl davranılması gerektiği konusunda önerilerde bulundu. Öğrenme güçlüğü çeken çocukların, öğrenme basamaklarından yaşıtlarından daha yavaş geçtiğini söyleyen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Dr. Bekir  Ceylan, öğrenme güçlüğü çeken çocukların soyut şeyleri çok zorlukla öğrendiğine dikkat çekerek, “Öğrendiklerini çok çabuk unuturlar, kolayca yorulur ve sebatsızdırlar, kendilerine olan güvenleri azdır, oyun ve toplum kurallarına uymakta zorluk çekerler, bazen hiç uymazlar” dedi.

“Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin”

Ebeveynleri öğrenme güçlüğü çeken çocukları yaşıtlarıyla kıyaslamama konusunda uyaran Ceylan, ailelere şu önerilerde bulundu:

“Çocuğunuzda geç, güç öğrenme, unutkanlık gibi  durumları fark ettiğinizde Öğretmeniyle hemen diyaloğa girin ve bir Rehberlik uzmanına giderek problemin kaynağını öğrenin.  Çocuğunuzu olduğu gibi kabul edin, çevreden gizlemeyin. Kıyaslayıp eleştirmeyin. Aşırı derecede koruyucu olmayın. Bu, çocukta kendine güveni azaltır. Çocuğa yapabileceği işleri yaptırın. Başardığı işlerde teşvik edin, ödüllendirin. Genel ifadelerden çok özel ifadeler kullanın. Eşyalarını ortadan kaldır ifadesi yerine ‘oyuncağı yerine koy’ ifadesi kullanılmalı. İsteklerinizde ve koyacağınız kurallarda tutarlı olun. Ne zaman nasıl davranış bekleniyorsa çocuğunuza bunu anlatın ve bu beklentinizi bir daha değiştirmeyin. Böylece çocukta kararlı davranışlar gelişecektir. Kararsız olursanız, çocuk paniğe kapılabilir. Çocuğunuza acele komutlar yerine yavaş ve basit komutlar verin. Tehdit etmekten sakının. Tehdit, çocuklar üzerinde birçok olumsuz etkiler yapar. Çok yapıldığında çocuklar hiç aldırmaz ve davranış bozukluğu düşmanlık duygularını teşvik eder. Bu çocukların kasları tam gelişmemiştir. Bunu sağlamak amacıyla el temrinlerine ve becerilerine yer verilmeli. (kaba boyama, çamur-hamur gibi maddelerle oynama, makasla kağıt kesme, boncuk dizme) Çocuğa öz bakım becerileri öğretilmeli. (Giyinme, kendi kendine yemek yeme, yıkanma gibi.) Öğretmenin okulda vermiş olduğu derslerin evde de devam edebilmesi için çocuğunuzun ödevlerini takip edin, sık tekrar yaptırın. Çocuğunuz çabuk sıkılacağından (ağır öğrenen çocukların temel özelliğidir), sıkıldığında etkinliği bırakın, sevdiği bir şeyi yapmasına izin verin (TV seyretme, oyun oynama gibi ) sonra tekrar etkinliği çalışın. Bu şekilde dikkat dağınıklığını da engelleme olanağına sahip olursunuz.”

Ceylan’dan Eğitimcilere öneriler

Ceylan, öğrenme güçlüğü çeken çocukların karşılaşacağı problemlerin önüne geçmek için ebeveynlerle iş birliği yapılması gerektiğini kaydederek, eğitimcilere şu önerilerde bulundu: “Çocukların öz güvenin artırıcı ifadeler kullanılarak öğrenme için cesaret verilmeli. Çocuklara arkadaşları önünde müdahale etmekten kaçınılmalı. Çocukların uyumsuz davranışlarını sınıf huzurunda tartışmamalı. Küme çalışmalarına öncelik sağlamalı, birbirleriyle iyi geçinmeleri ve zamanlarını verimli şekilde kullanmaya teşvik edilmeli. Öğrenci, eğitim-öğretim çalışmalarında etkin aktif duruma getirilmeli. Basit sözcükler ve kısa cümleler kullanılmalı, kendilerini sözle anlatmaya teşvik edilmeli. Somut materyallerden faydalanılmalı. Başarı ile yapılmış işler üzerinde önemle durulmalı. Çocuklar başarılı oldukları faaliyetlerle ilgilendiğinden, bu durum güdüleyici olacaktır. Ağır öğrenen çocuklar çekingen olduğundan, sosyal ilişkilerde ön planda yer verilen görev dağılımlarında bu çocuklarda göz önünde bulundurulmalı. Arkadaşlarıyla kıyaslanmamalı.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here