Uçan: Günde 200’den fazla insan hayatını kaybediyor

0
370

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, pandemide gelinen noktayı bir açıklama yaparak değerlendirdi. Pandemi sürecinin kötü yönetiminin toplumda bir  duyarsızlaşmayı da beraberinde getirdiğini, sağlık otoritesinin vaka sayılarını açıklamadığını, çelişkili açıklamalar yaptığını (hasta ile vaka ayrı şeymiş gibi Turquaz tabloda sundular) ölüm sayılarını gizlediğini, gerçek tabloyu ortaya koymadığını ve bunu bilinçli bir şekilde yaptığını, belirsizlikte kalan ortamın komplo teorilerine yol açacağını vurgulayan Uçan, “Belirsizlik; en iyi yönetme biçimlerinden biridir. İnsanlar ne yapacağını bilemez. Bir süre sonra çaresizlik duygusuyla birlikte duyarsızlaşma pekiştirilir. Çünkü belirsizlik aynı zamanda bir kaygı oluşturur. Kaygıyla başa çıkmak için de; yokmuş gibi davranabiliriz, görmezden gelebiliriz, kaçınma davranışı geliştirebiliriz ya da duruma dair tamamen duyarsızlaşırız. Günde 200 den fazla insanın hayatını kaybetmesi, 25-30 bin vakayı kanıksarız ve günlük yaşamın parçası olur” dedi.

“PANDEMİDEN ZİYADE ALGI YÖNETMEYİ TERCİH ETTİLER”

Bilimsel çalışmaların dahi Sağlık Bakanlığının iznine bağlandığını ve verilerin halktan gizlendiğini iddia eden Necdet Uçan, “Sadece duyurulması istenenlere izin verildi. Pandemiden ziyade algıyı yönetmeyi tercih etti. Sağlık çalışanlarının çalışma koşulları göz ardı edildi. En temel, izin, istifa ve emeklilik hakları engellendi. Pandemi sürecinde 194’ü hekim olmak üzere 500’ün üzerinde, ilimizde de 8 sağlık çalışanını kaybettik. Gerçek aşı oranları ve toplumsal bağışıklık oranları şeffaf ve açıklamalı olarak verilmedi, bunun yerine sadece 18 yaş üstünü baz alan, ülkemizdeki sığınmacıları hesaba katmayan,1. ve 2. Aşı oranları yüksek olarak verildi. Bu da rehaveti ve duyarsızlaşmaya neden oldu.

Aşı dışında; Pandemi önlemleri konusunda sadece durum tespiti yapıp, izlemekle yetinildi. Gerçekçi önlemler alınmadı. Dünyada en uzun süre kapalı kalan ülkemizdeki  okulların altyapıları hazırlanmadan eğitimcilerin aşıları tam olarak yapılmadan, gerekli malzeme sağlanmadan ve yeterli derslik yapılarak, sınıf mevcutları düşürülmeden  gerekli ve yeterli PCR testi yapılmadan, hızlı testler gündeme alınmadan açılması vaka sayılarını ve bulaşı artırdı” dedi.

“SÜREÇ KENDİ HALİNE BIRAKILMAMALI”

Uçan, açıklamasının sonunda şu ifadelere yer verdi: “İlimiz aşı oranı diğer illere göre daha yüksek olmasına rağmen son haftalarda üst üste vakaların en çok arttığı iller arasında yer almaktadır. Toplumsal duyarlılığı arttırmak, kurallara uymak ve aşı oranlarını arttırabilmek için azami çaba sarf edilmeli,  gerekli denetimler yapılmalıdır. Süreç kendi haline bırakılmamalıdır.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here