Uçan: Pandemi bitmedi, yayılmaya devam ediyor

0
227

Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, son günlerde artan Covid-19 vakalarına dikkat çekti. Uçan, “Covid-19 sayılarında artış yaşanıyor, vatandaşlarımız dikkatli olmalı” dedi.

Toplumda bağışıklık olmasına rağmen Covid-19’un hızla yayılmaya başladığını belirten Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, vatandaşları önlem almaya çağırdı.

Kapalı alanların sık sık havalandırılmasını isteyen Uçan, toplu taşıma araçlarında ve sağlık kuruluşlarında maske takılmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.

“ALTINCI DALGANIN İÇİNDEYİZ”

Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Sağlık Bakanlığı açıklama yapmamasına rağmen son günlerde Covid-19 sayılarında artış var. Bir kez daha uyarıyoruz. Kapalı alanlarda toplu taşıma araçlarında ve sağlık kuruluşlarında maske takalım. Kapalı alanlarda fazla kalmayalım ve kapalı alanları sık sık havalandıralım. Ne yazık ki tüm toplumda pandemi bitti, tedbirler kaldırıldı, atlattık havası yaşanmaktadır.

Bilim insanlarımızın söylediği gibi 6’ncı dalganın içindeyiz, vakalar giderek artıyor ama başka bir etkenle başka bir salgın da çıkabilir o dönemde. Bunu tahmin etmek, bunu bilmek mümkün değildir” dedi.

“BAĞIŞIKLIK VAR AMA YAYILMAYA DEVAM EDİYOR”

Şu anda doğru düzgün vaka tespiti yapabilen, test yapabilen ülkelerde ciddi vaka artışı olduğunu kaydeden Uçan, açıklamasına şöyle devam etti: “Ülkemizde de var. Bunlardan biri mutasyonla ağır bir klinik tablo oluşturabilecek bir özellik kazanıyorsa, o zaman da hastaneye yatışlar artıyor, ölüm sayıları artıyor. Şu anda bu altıncı dalgayı oluşturan DA4 ve DA5 dediğimiz mutantlar, çok ağır seyirli bir hastalık tablosu yapmıyor. Ancak bulaşıcılığı kendi kaynaklandıkları omicrondan çok daha fazla. O yüzden bu kadar insanın geçirmesine, toplumda bir bağışıklık olmasına rağmen hızla yayılıyorlar” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here