Uçan: Vaat değil, gereğini yapın

0
94

14 Mart Tıp Bayramı’nda Balıkesir Tabip Odası üyesi doktorlar, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, en zor koşullarda fedakarca görev yapan hekimlerin mesleklerinin her geçen biraz daha değersizleştirilmeye çalışıldığını söyledi.

14 Mart Tıp Bayramı’nda hekimler Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Anıtta yapılan törende konuşan Balıkesir Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, hekimliğin değersizleştirilmeye çalışıldığını kaydetti.

Uçan, “14 Mart 1827 II. Mahmut döneminde Şehzadebaşı’nda  ilk Tıp Fakültesinin kuruluşu, modern tıp eğitiminin başlangıcı olarak kabul ediliyor. 3 Şubat 1919’da İstanbul’da Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane, İngiliz birlikleri tarafından işgal edilmişti. Amaç bu binayı karargah olarak kullanmaktı. İşgalcilere karşı ayaklanmak ve okulu kurtarmak için çareler arayan tıp öğrencileri; okulun kuruluş yıldönümü olan 14 Mart’ın 92. yılını topluca kutlamaya karar verdiler. Öte yandan da İngiliz işgalini protesto ettiler. Tıbbiye 3. sınıf talebesi olan Hikmet Bey önderliğinde büyük bir gösteri yaparak okulun iki kulesi arasına büyük bir Türk Bayrağı astılar. İşgal kuvvetleri bu duruma müdahale ettilerse de durduramadılar. Olayın yıldönümü olan 14 Mart, tıp camiasının emperyalist güçlerin karşısına resmen çıkışının yıldönümüdür. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra 14 Mart tarihi her yıl Tıp Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. 14 Mart sadece bir Tıp Bayramı kutlaması değil daha fazlasıdır. Onurlu bir direnişin ve anti-emperyalist bir mücadele olan Kuva-yi Milliye’nin başlangıç hikayesidir” dedi.

“İDARECİLERİNDEN VAAT DEĞİL, GEREĞİNİ YAPMALARINI TALEP EDİYORUZ”

Balıkesir Tabip Odası olarak Tıbbiyeli Hikmet ile ilgili gerekli girişimlerde bulunarak anıtını doğum yeri olan Savaştepe’ye yaptırıp, Tıbbiyeli Hikmet adının anıtın bulunduğu parka isim olarak verilmesini de sağlayarak, 6 yıldır 14 Mart’larda bunun gurur ve onurunu yaşadıklarını anlatan Uçan, “Bu yıl 7. kez anma törenini de 11 Mart’ta Savaştepe’de yaptık. Artık sağlık idarecilerinden vaat değil, gereğini yapmalarını talep ediyoruz. Mesleğimize hürmetkar olmalarını istiyoruz, yapılan uygulamalarla daha fazla yok sayılmak istemiyoruz. 20 yıldır sürdürülen Sağlıkta Dönüşüm Programı ve onun ana unsurları arasında yer alan performansa dayalı ödeme sistemiyle, sağlık hizmeti sunumunda niteliğin değil niceliğin öne çıktığı; randevuların kısa sürelerle verilerek,  hekimlerin 5 dakikada çok sayıda hastaya bakmaya zorlandığı, hastalara fiziki muayene yapılmasına izin vermeyen sürelerin ayrıldığı, ayni ücreti alabilmek için daha fazla çalışma  sürelerine gerek duyulduğu, nitelikli sağlık hizmeti sunabilmenin koşullarının yok edildiği bir sağlık ortamı yaratıldı” diye konuştu.

“MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN ÖN PLANDA OLDUĞU DÖNEMDEYİZ”

Nitelikli bir sağlık hizmeti üretmenin en temel bileşenlerinden birinin çalışma koşulları olduğunu belirten Necdet Uçan, artık hekimlerin bir araya gelmesini sağlayan odalarının kalmadığını, hasta odalarının poliklinik odalarından çok daha donanımlı ve sağlıklı olduğunu, müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu dönemde olunduğunu öne sürdü. Uçan, “Doğaldır ki insanca çalışma koşulları ve emeğimizin karşılığı olan ücret, birbirinden ayrı düşünülemez” diye konuştu.

“HALKIN SAĞLIĞI İÇİN BURADAYDIK, BURADAYIZ VE HİÇBİR YERE GİTMİYORUZ”

Yaşamını insanlığın hizmetine adayacağını meslek andına taşıyan Hekimler olarak; yaşadıkları sorunlar nedeni ile yurtdışına ve özel sektöre giden hekimlere gidiyorlarsa gitsinler diyenlere söylenecek tek sözlerinin olduğunu ifade eden Uçan, şöyle devam etti: “Bu topraklarda binlerce yıldır hekimlik yapan bizler halkın sağlığı için buradaydık, buradayız ve hiçbir yere gitmiyoruz. Ve taleplerimiz karşılanmadığı sürece önlüğümüzün beyazına özlük haklarımıza, sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

ATATÜRK’E ŞİKAYET ETTİ

Tabip Odası Başkanı Necdet Uçan, “Halkın sağlığına sahip çıkmak ve mesleki onurumuzu korumak ve hekimleri değersizleştirmek için çabalayanları, şiddete uğramalarını sadece kınayarak geçiştirenleri, hiçbir önlem almayanları, onuruyla oynayanları huzurunda bulunduğumuz ve kendisini Türk hekimlerine emanet eden büyük önder Atatürk’e şikayet ediyoruz” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here