“Yemeklerin tadına bakmadan tuz atmayın!”

0
48

‘Dünya Tuza Dikkat Haftası’nda açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, yemeklere tadına bakmadan tuz eklenmemesini, taze ve aşırı tuz içermeyen besinlerin tercih edilmesini istedi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Serkan Kadir Keskin, ‘Dünya Tuza Dikkat Haftası’ nedeniyle vatandaşları tuz tüketimi konusunda uyardı.

“ÖNERİLEN MİKTARIN İKİ KATI TUZ KULLANIYORUZ”

Keskin, “Dünya Sağlık Örgütü hipertansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını olumsuz etkilememek amacıyla günlük olarak tüketilmesi gereken tuz miktarını günde 5 gram olarak önermektedir. Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması 2017 çalışmasına göre ülkemizde günlük kişi başı tuz tüketiminin 10.2 gram/gün olduğu saptanmıştır. Bu değer Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği günlük tüketim miktarının iki katıdır.

“FAZLA TUZ KULLANIMI KALP HASTALIKLARINI TETİKLİYOR”

Fazla tuz tüketimi yüksek kan basıncına neden olmaktadır. Yüksek kan basıncı ise ülkemizde ölümlerin en önemli nedeni olan kalp hastalıklarının önde gelen risk faktörüdür. Bununla birlikte aşırı tuz tüketimi mide kanseri, kemik erimesi, böbrek hastalıklarının gelişimiyle de yakından ilişkili olduğu belirlenmiştir. Fazla tuz tüketimi idrarla kalsiyum atılmasını arttırarak kemiklerden kalsiyum kaybına neden olmakta ve bu durum erken yaşta kemik erimelerine yol açmaktadır. Böylelikle kişilerin yaşam kaliteleri düşmektedir.

Tuz tüketimini azaltmak için lezzetine bakılmadan yemeklere tuz eklenmemelidir. Daima taze ve aşırı tuz içermeyen besinler tercih edilmelidir. Satın alınan hazır ürünlerin etiketleri mutlaka okunmalıdır. Tuzsuz ya da tuzu azaltılmış besinler tercih edilmelidir. Masada tuz kullanılmamalıdır. Baharat ve maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcılar tuz yerine tercih edilmelidir. Turşu, ketçap, hardal, soya sosu vb. yiyeceklerin tuz içeriği çok fazladır. Bu besinlerden uzak durulmalı ya da az ve seyrek tüketilmelidir. Bol su içilmelidir. Su genelde az sodyum içerir. Şişe suları ve maden sularının sodyum içeriği  etiketinden kontrol edilmelidir. Günlük kişi başı tuz tüketimi 5 gramı geçmemelidir. Bu miktar ise takriben bir çay kaşığına tekabül etmektedir. Halkımıza sofralarından tuzluklarını kaldırmalarını tavsiye eder, sağlıklı olmalarını dilerim” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here