Şahin: Haksız uygulamalara karşı çözüm örgütlü mücadele

0
65

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, eğitim öğretimde yaşanan aksaklıkları ve sorunları değerlendirdi. Şahin, Covid-19 salgınıyla ilgili alınan tedbirlerin yeterli olmadığını iddia ederek; “Covid-19 salgının etkilerinin en aza indirilmesi için gerekli önlemler alınmamış, atılması gereken adımlar atılmamıştır” dedi.

Eğitim-Sen Balıkesir Şube Başkanı Gürbüz Şahin, sendika binasında düzenlediği toplantıda eğitim yılının başlamasıyla birlikte sorunların ortaya çıktığını söyledi.

“EĞİTİM YILI SORUNLARLA BAŞLADI”

Şahin, “2021-2022 Eğitim Öğretim dönemi sorunlarla başladı. 6 Eylül 2021’de okulların açılması ve yüz yüze eğitime başlanmasının üzerinden beş hafta geçti. Gerek okulların açılması sürecinde, gerekse sonrasında okulların fiziki durumu düzeltilmedi, donanım ihtiyacı karşılanmadı, okullara ek bütçe sağlanmadı, yardımcı personel açığı giderilmedi. Kovid-19 salgının etkilerinin en aza indirilmesi için gerekli önlemler alınmamış, atılması gereken adımlar atılmamıştır. İşyerlerinden bize ulaşan son iki haftalık veriler bile tablonun vahametini ortaya koyuyor. 52 öğretmen, 274 öğrenci pozitif. 125 sınıfta eğitime ara verildi” dedi.

“DERS SAATLERİ 30 DAKİKAYA DÜŞÜRÜLMELİ”

Ders saatleriyle ilgili düzenleme yapılması gerektiğini ileri süren Şahin, “Türkiye genelinde olduğu gibi Balıkesir’de de öğrencilerin önemli bir bölümü kalabalık sınıflarda öğrenim görmektedir. Öğrenci ve öğretmenlerin 40 dakika boyunca yeterince havalandırılmamış sınıflarda maskeli bir şekilde ders işlemesi sağlıksız bir ortam yaratmakta ve bulaş riskini arttırmaktadır. Birçok okulda teneffüsler 5 dakikaya inmiştir. Eğitim emekçileri, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından ders sürelerinin 30 dakikaya indirilmesi talebi yoğun olarak dile getirilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nı bu konudaki haklı talepler doğrultusunda adım atmaya ve ders sürelerini 30 dakikaya indirmeye çağırıyoruz” dedi.

“ÖĞRETMEN VE YARDIMCI HİZMET PERSONELİ İHİTİYACI KARŞILANMALI”

Şahin, açıklamasına şöyle devam etti: “MEB, yıllardır kadrolu yardımcı personel alımı yapmamakta ve ihtiyaçlar İŞKUR üzerinden geçici görevlendirmelerle geçiştirilmektedir. Yüz yüze eğitimde bir ay geçmiş olmasına rağmen okullarımızın büyük çoğunluğunda yardımcı hizmet personeli ihtiyacı halen giderilmemiştir. Tüm okullarda temizlik görevlisi yardımcı personel hemen göreve başlamalıdır. Kamu hizmetlerinin sürekliliği, düzenliliği ve halka daha nitelikli olarak sunulması için eğitimde her türlü güvencesiz istihdam uygulamasından derhal vazgeçilmeli, herkese kadrolu ve güvenceli istihdam sağlanmalıdır. Eğitim-Sen olarak gerek öğrencilerimizin en doğal hakkı olan sağlıklı ve güvenli ortamlarda yüz yüze eğitim alması, gerekse eğitim emekçilerinin sağlıklı koşullarda çalışması için gerekli olan tüm tedbirlerin eksiksiz alınması talebimizi bir kez daha belirtiyor, sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here