“Salgın büyüyor, bütçe küçülüyor”

0
235

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Balıkesir Şube yönetimi tarafından yapılan açıklamada; “Sağlık çalışanlarının hakkı ödenmez diyen bakanlık, hakkımızı ödemiyor” ifadesine yer verildi.

Bir salgının tüm aşamalarını geçiren Sağlık Bakanlığı bütçesinin diğer yıllardan hiç farklı olmadığının belirtildiği açıklamada, 2021 yılı için Sağlık Bakanlığına ayrılan bütçenin 77 milyar 616 milyon lira olduğu belirtildi. Bu bütçenin 54 milyar 633 milyon lirasının tedavi edici sağlık kalemine ayrılırken, koruyucu sağlık kalemine ayrılan payın ise 19 milyar 48 milyon. Şehir Hastaneleri için ödenecek paranın ise 16 milyar 392 milyon lira olduğu belirtildi.

PANDEMİYE AYRILAN KAYNAK?

Sağlık Bakanlığı bütçesinde pandemiye ayrılan kaynağın olmadığının öne sürüldüğü açıklamada şu hususlara yer verildi: “Olası covid aşısı için ayrılan bir kalem yok. 8.5 aydır tükenen, ölen sağlık çalışanı için ek ödeme kalemi yok. Tükenen sağlık çalışanlarına destek olacak yeni personel kadrosu yok. Bulaş korkusunu yaşayan sağlık çalışanının kendisine servis, çocuğuna kreş yok. Herkese esnek çalışma koşulları sağlanırken, sağlık çalışanına (pandemi nedeniyle yüksek bulaş riski için) daha az süre çalışma yok.

Bu pandemide sağlığını ve hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına meslek hastalığı ve iş kazası hakkı yok. Filyasyona giden sağlık çalışanına uygun çalışma ortamı ve ücret yok. Sonuç olarak 2021 bütçesinde de, emekçiye değil, yandaşa bütçe. Şaşırmadık.18 yıllık AKP hükümetleri ve sağlığa sadece ‘bakanlar’, bizi hiç yanıltmadılar. Bize düşen halk için, sağlık çalışanları için mücadeleye devam etmek.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here