Salgından kadınlar daha çok etkileniyor

0
97

BASİAD, Covid-19 salgının kadın çalışanlar üzerinde etkilerini değerlendirdi. BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “Krizlerden, toplumun yarısını göz ardı ederek çıkamayız. Krizlerde, salgınlarda, doğal afetlerde kadınlar ve erkekler farklı şekilde etkileniyor. Araştırmalar bu tür kriz anlarında ve sonrasında kadınların erkeklerden daha olumsuz etkilendiklerini ortaya koyuyor” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD), Covid-19 salgınının özel sektör üzerindeki olası etkilerini toplumsal cinsiyet bakış açısından anlamayı ve kriz dönemlerinde özel sektörde toplumsal cinsiyet eşitliğini gözetecek politikalar geliştirilmesine katkıda bulunmayı amaçlayarak bir toplantı ve çalışma gerçekleştirdi.

Toplantıda konuşan BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, “Krizlerden, toplumun yarısını göz ardı ederek çıkamayız. Krizlerde, salgınlarda, doğal afetlerde kadınlar ve erkekler farklı şekilde etkileniyor. Araştırmalar bu tür kriz anlarında ve sonrasında kadınların erkeklerden daha olumsuz etkilendiklerini ortaya koyuyor. Bu durum Covid 19 salgını için de geçerliliğini koruyor. Covid 19 tedbirleri kapsamında evden çalışmanın ve ev içinde geçirilen zamanın artmasıyla, kadınlar ve kız çocuklarının üzerindeki bakım yükümlülükleri ve ev işlerine harcanan zaman da artıyor. Bu sorunlarla mücadele etmezsek toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri derinleşecektir. Kadın hakları konusunda büyük mücadeleler ve toplumsal dönüşüm ile elde edilen kazanımları daha ileriye taşımak gerekiyor” dedi.

“KADINLARDA 1.1 MİLYON İŞ KAYBI YAŞANDI”

BASİAD’ın ülke çapında yapılan araştırma ve çalışmaları değerlendirmesi sonucu; “Covid-19 iş gücü piyasasındaki var olan eşitsizlikleri derinleştirdiğini dile getiren BASİAD Başkan Yardımcısı Ümit Baysal da; “Salgının özellikle kadınların işleri, kariyerleri ve gelirlerine olumsuz etkileri oldu. Nisan 2020 ayının verileri kadınların 1.1 milyon iş kaybı yaşadığını gösterirken, bu rakam erkeklerde 1.5 milyon olarak gerçekleşti. Daha az sayıda kadın işini kaybetmiş gibi görünse de, kadınların iş gücüne katılım oranlarının erkeklere kıyasla düşük olduğu düşünülürse, kadınlar ciddi oranda bir iş kaybı yaşadı” dedi. Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here