Şehirli: Emekliler, açlığa ve yoksulluğa mahkum edildiler

0
77

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, yaptığı açıklamada Türkiye’de 4 milyon 179 bin 840 emeklinin aldığı maaşın, asgari ücretin altında kaldığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, 2018 yılında emeklilerin yüzde 11.96’sının asgari ücretin altında gelire sahipken bu oranın, son iki yılda yüzde 50’ye dayandığına dikkat çekti.  Şehirli, yapılan araştırmalarda emeklilerin yoksulluğa mahkûm edildiğinin ortaya çıktığını belirterek, TÜİK eliyle ekonomiye ilişkin açıklanan rakamların aldatmacadan ve göz boyamadan ibaret olduğuna dikkat çekti. Şehirli, “Emeklilerin neredeyse yarısına denk gelen 4 milyon 179 bin 840 emekli, asgari ücretin altında bir maaş alıyor. İktidar partisi eliyle açlığa ve yoksulluğa mahkum edildiler” dedi.

“AÇIKLANAN RAKAMLAR, ALDATMACADAN VE GÖZ BOYAMADAN İBARET”

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın son verilerine göre emeklilerin yüzde 49.31’inin asgari ücretin altında bir geliri bulunduğunu anlatan Şehirli, “Bu veriler, 4 milyon 179 bin 840 emeklinin maaşının asgari ücretin altında olduğunu gözler önüne seriyor” diye konuştu. Yapılan araştırmalarda 4/a statüsünden emekli olan vatandaşların yüzde 50.8’i; 4/b statüsünden emekli olan vatandaşların yüzde 89.5’i ve 4/c statüsünden emekli olan vatandaşların ise yüzde 0.7’si asgari ücretin altında bir gelire sahip olduğunu dile getiren Şehirli, “2018’de emeklilerin yalnızca yüzde 11.96’sı asgari ücretin altında gelire sahipken, son iki yılda emeklilerin neredeyse yarısı asgari ücretin altında gelirle yaşamaya çalışıyor” dedi.

Şehirli açıklamasında emeklilere reva görülen ekonomik gerçeklik dikkate alındığında açıklanan rakamların aldatmacadan ve göz boyamadan ibaret olduğunun  anlaşıldığını söyledi.

İşsizliğin giderek arttığı, tüm çalışan kesimlerin ve emeklilerin giderek hayatlarını idame ettirmede zorlandıkları bir dönemin yaşandığını anlatan Şehirli, “Çalışma Bakanlığı’nın son verileri durumun vahametini ortaya koymaktadır. Emeklilerimiz iktidar partisi eliyle açlığa ve yoksulluğa mahkum edildiler” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here