Şehirli: İnsanlar İş İstiyor

0
104

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, yaptığı açıklamada hükümet yetkililerinin ekonomi şahlanışa geçti ifadelerinin gerçeklerle örtüşmediğini söyledi. Şehirli, açıklamasında şahlanışa geçenin ekonomi olmadığını, işsizlik olduğunu belirtti. TÜİK rakamlarının da bunu gösterdiğini ifade etti.

Şehirli, Mayıs ayında mevsim etkilerinden arınmış işsizliğin yüzde 14, resmi işsizliğin ise yüzde 12,8 olarak gerçekleştiğine dikkat çekti.

Çalışmaya hazır olduğu halde iş bulamadığı için iş gücü piyasasından çekilen vatandaşlar ile mevsimlik çalışanlar, eksik ve yetersiz istihdam edilenler de dikkate alındığında, işsizliğin son bir yılda 3,5 puan artarak, yüzde 21,9 olduğuna işaret eden Hakan Şehirli, “Mayıs ayı işgücü rakamlarında dikkat çekici bir husus da işgücüne  katılan vatandaşların sayısının hızla yavaşlaması. Çalışma çağındaki nüfus son bir yılda 745 bin kişi artarken, bu yurttaşların sadece 152 bini işgücüne katılmış. Bu durum işsizlik oranını ve işsiz sayılarını olduğundan daha iyi gösteriyor. İşgücüne katılım mayısta geçen yılki seviyelerinde kalsaydı, resmi işsizlik oranı yüzde 12,8 yerine yüzde 13,5 olacaktı. Küresel ekonomik krizde görülmeyen işsizliği bu krizde gördük. TÜİK rakamlarına göre işsiz yurttaşlarımızın sayısı son bir yılda 1 milyon 21 bin kişi artarak, 4 milyon 157 bin kişi oldu. Buna karşın gerçek işsizlerimizin sayısı ise son bir yılda 1 milyon 282 bin kişi artarak, 7 milyon 622 bine ulaştı. Ancak asıl dikkat çekici olan resmi işsiz sayısındaki yıllık artışın son 6 aydır her ay 1 milyonun üzerinde gerçekleşmesidir. Türkiye, böyle bir durumu ekonominin yüzde 4,7 daraldığı 2009 küresel krizinde bile tecrübe etmedi” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here