Şehirli: Türkiye giderek yoksullaşıyor

0
105

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, Türkiye’nin her geçen gün daha fazla yoksullaştığını söyledi. Şehirli, açıklamasında artan enflasyon rakamlarının, asgari ücretle geçinen vatandaşı her geçen gün daha da zora soktuğunu belirtti.

Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı başkanlığında toplanan Asgari Ücret Komisyonunun, 2020 yılı için asgari ücret rakamını 2 bin 324 olarak açıkladığını hatırlatan Şehirli, “Resmi verilere göre 2002-2019 yılları arasında enflasyon yüzde 397 artış gösterirken asgari ücret sadece yüzde 124.4 artış gösterdi. Gelir dağılımındaki adaletsizlik karşında ezilen vatandaş, her geçen yıl daha fazla yoksullaştı. Türk-İş istatistiklerine göre gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 7 bin 45 lira olarak açıklanmıştı” dedi.

“GELİR DAĞILIMINDAKİ ADALETSİZLİK, GÖZ ARDI EDİLİYOR”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın, Eylül ayında kişi başına düşen milli geliri 8 bin 811 dolar olarak açıkladığını, ancak bu rakam gerçeği yansıtmaktan oldukça uzak kaldığını öne süren Şehirli, “Asgari ücretteki artışın açıklanan yoksulluk sınırının altında kalması Türkiye’deki gelir dağılımının adaletsiz olduğunu gözler önüne seriyor” diye konuştu.

“EŞİTSİZLİK GÖZLER ÖNÜNDE”

Türkiye’deki gelir dağılımındaki adaletsizliğin, raporlara da yansıdığını anlatan Şehirli, “Türkiye’nin gelir ve yaşam koşullarını araştıran bir dernek hazırlamış olduğu raporla gelir dağılımındaki eşitsizliği gözler önüne serdi. 2018 yılında Türkiye’nin yüzde 90’lık kısmı ülke servetinin sadece yüzde 18.8’ine sahipken kalan yüzde 81.2’lik kısmına en zengin olan yüzde 10’luk kısım sahip oldu. Bu oran 2002 yılında daha farklıydı. Yüzde 90’lık kısmı ülke servetinin yüzde 32.3’üne sahipken en zengin yüzde 10’luk kısım yüzde 67.7’lik kısmına sahipti” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here