“Sendikacılık, sadece aidat toplamaktan ibaret değil”

0
127

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Balıkesir İl Temsilcisi ve Eğitim İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Mustafa Demiralp, yaptığı açıklamada dayanışma aidatının kırmızı çizgileri olduğunu söyledi. Demiralp, açıklamasında Memur-Sen yönetimini de sert sözlerle eleştirdi.

Demiralp, açıklamasında yandaş konfederasyonun dayanışma aidatında ısrarcı davranmasının değerinin ve karşılığının olmadığını söyledi. Hiçbir kamu emekçisinin dayanışma aidatı adı altında haraç verme niyetinin olmadığını belirten Demiralp, “Siyasal iktidarın gücünün arkasına alarak zorla kamu emekçilerinden dayanışma aidatı toplamak yandaş sendikacılığın geldiği noktayı göstermektedir” dedi.

“BASKI YAPILACAK”

Demiralp, açıklamasında Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ı, AKP’nin çıkarlarını gözetmekle itham etti. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın, kendi üyesi olmayan memurların toplu sözleşmeden yararlanabilmesi için Memur-Sen’e dayanışma aidatı ödemesini istemesinin akılla ve mantıkla açıklanamayacağını söyleyen Demiralp, “Memur-Sen Genel Başkanı da üye olandan olmayandan haraç talep etmektedir. Kendi sendikalarına üye olmayan kamu çalışanlarından, önce toplu sözleşme aidatı adı altında adeta haraç alınacak sonrasında da kendi sendikalarına üye olmaları hususunda baskı yapılacaktır. Sendika ve konfederasyon başkanı olduğunu iddia eden zat çalışma yaşamında kabul edilemeyecek dayanışma aidatından vazgeçmelidir. Sendikacılığı üyelerine kazanım elde etmek için değil, sadece aidat toplamaktan ibaret gören bir sömürü düzeni haline dönüştüren bu anlayış kabul edilemez. Sendikalar emek, sınıf, mücadele ve dayanışma örgütleridir. Gücünü işverenin ödediği aidatlardan değil üyelerinin gönüllük esasına dayalı olarak ödediği aidatlardan ve örgütlü mücadele ruhundan almalıdır. Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve bağlı sendikaları, aidatların doğrudan üye tarafından ödenmesini savunuyor” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here