SES: Sağlık emekçileri soluk alamaz duruma geldi

0
116

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Balıkesir Şube yönetimi tarafından yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarının sorunlarının arttığına dikkat çekilerek, “Hem salgının ulaştığı boyut hem ekonomik çöküş bizleri soluk alamaz duruma getirmiştir. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde sağlık emekçileri el üstünde tutulup sorunları çözülürken maddi olarak en üst düzeyde desteklenirken biz de durum tam tersinedir” denildi.

“HER GÜN BİRKAÇ ARKADAŞIMIZ KORONAYA YAKALANIYOR”

SES Şube yönetimi tarafından yapılan açıklamanın devamında, ülke olarak tarihin en ağır günlerinden geçildiğini hem salgının ulaştığı boyut hem de ekonomik çöküşün sağlık emekçilerini soluk alamaz duruma getirdiğini ifade edildi.

Normal ve bilimsel sözcüklerle anlattıkları taleplerini sağır sultanlara bile duyurduklarını ancak yöneticilere duyuramadıklarına yer verilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülke olarak tarihinin en ağır günlerinden geçtiğimiz kuşku götürmez bir gerçek durumundadır. Hem salgının ulaştığı boyut hem ekonomik çöküş bizleri soluk alamaz duruma getirmiştir. İlimizdeki tablo da bunun dışında değildir. İlimizdeki sağlık emekçileri büyük bir vurdumduymazlığın ağır çalışma koşullarının mobbing uygulamalarının etkisiyle artık her gün daha çok corona virüsüne yakalanmaktadır. Artık neredeyse her gün birkaç arkadaşımızın hastalığa yakalandığı karantinaya alındığı haberleri almaktayız. Hekiminden hemşiresine, tıbbı sekreterine, psikologlardan laborantına değin bir çok meslek grubu mensubundan arkadaşımız Covid-19 nedeniyle tedavi görmekte, izleme alınmaktadır. Ancak tüm bunlara rağmen yöneticilerin vurdumduymazlığı devam etmekte gerekli tedbirlerin alınmayarak büyük ve kitlesel bir bulaşın önü açılmaktadır.”

“DURUM VAHİM”

Yetkililere sorumluluklarını hatırlatarak derhal gerekli tedbirleri almaya sağlık emek ve meslek örgütleriyle gerçekleri paylaşmaya davet edilen açıklamada, “Aldığımız duyumlar ilimizdeki bulaş durumunun olağanüstü arttığını her gün bir önceki sayıları aştığını göstermektedir. Durum vahimdir. Uyarıyoruz, halkın sağlığını ve sağlık emekçilerinin sağlığını bu kadar tehlikeye atmayın. Sağlık emekçileri büyük bir moralsizlik değerbilmezlik ve ekonomik sıkıntı altındadır. Hayat her geçen gün pahalılaşırken elektrik, su, doğalgaz, gıda gibi tüm temel giderleri artarken gelirleri azalmaktadır. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinde sağlık emekçileri el üstünde tutulup sorunları çözülürken maddi olarak en üst düzeyde desteklenirken bizde tam tersine; ek ödemeleri kesilerek, kuşa çevrilerek, vergi kesintileri yapılarak düşürülmektedir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here