“Sesimiz kısılmak isteniyor”

0
8

Baro Başkanı Erol Kayabay, meslektaşlarına yönelik her geçen gün artan şiddet olaylarına karşı, hakim ve savcı statüsünde olan avukatların aynı şekilde korumamasına tepki gösterdi. Kayabay, “Savunmanın sesi kısılmaya çalışıldığı sürece adalet tecelli etmez. Adalet dediğin şey sadece mahkeme kapısı değil, dışarıda da adalet olacak” dedi.

Balıkesir Barosu’nda haftasonu yapılacak genel kurulda ikinci dönem için aday olan Başkan Erol Kayabay, yaptıkları çalışmaları ve yaşadıkları sorunları HABERCİ’ye anlattı.

“AVUKATLAR DA HAKİM, SAVCI GİBİ KORUNMALI”

Meslektaşlarına yönelik cinayetlere varan saldırıların arttığına dikkat çeken Kayabay, “Son 1-2 yılda avukatlara yönelik saldırılar giderek arttı. Hakim ve savcılar ile aynı statüde yer alan avukatlar, uygulamada aynı şekilde değerlendirilmiyor. Son 1-2 ay içerisinde olaylar arka arkaya geldi. Ömer Kavili meslektaşımızın başına gelenler. Duruşmadaki müdafaası sırasında mahkemenin tutuklanmasını istediği gerekçe, ters psikoloji ile kendisini ve savunduğu şahsı haklı çıkarmak, mağdur gibi göstermek, duruşmayı sulandırmaya çalışmak. 15 gün önce de bazı avukatların yargılandığı duruşma sonunda tahliyeye karar verildi, 24 saat geçmeden aynı mahkeme tekrar tutuklama kararı verdi. 2 gün önce Kocaeli’nde bir meslektaşımıza bıçakla saldırı oldu. 2017’de Bursa’da silahla öldürme, Ayvalık’ta haciz sırasında haciz memuruna ve kadın meslektaşımıza saldırı oldu. Eskişehir’de avukat bürosu tarandı, Ankara’da Baro Başkanı adliyede hakim tarafından fiili saldırıya uğradı. Mesleğimize verilen değerin kaybedildiğini bilmeliyiz.

Biz yargının eşit unsuru olarak, hakim ve savcılar ile eş değer statüdeyiz. Bu fiiliyatta uygulanmıyor. Her daim savunmanın sesi kısılmaya çalışıyor. Savunmanın sesi kısılmaya çalışıldığı sürece adalet tecelli etmez.  Avukatlara uygulanan şiddetin sona ermesi için hakim, savcı, avukat üç geninde avukatların var olduğunu herkes kabul etmeli. Münferit olaylar olabilir ama son zamanlardaki olaylarda hiçbir tutuklama yok, normalmiş gibi algılanıyor. Bursa’da meslektaşımızın öldürülmesi olayında sosyal medya üzerinden ‘Az yapmışsın’ yorumlarıyla ilgili Baro’nun davaya katılmasına izin vermedi mahkeme, böyle bir şey olabilir mi ? Adalet dediğin şey sadece mahkeme kapısı değil, dışarıda da adalet olacak. Herkese eşit davranacaksınız, hakim, savcı, avukat üçgenini bir arada tutmaya çalışacaksınız” dedi.

BARO’DA AVUKATLARA BİLGİSAYARLI YER

Baro’da geçen seçimler öncesi söz verdikleri projelerin çoğunu yerine getirdiklerini anlatan Başkan Kayabay, mesai saatleri içerisinde genç avukatların kullanabilmeleri için yer tahsisi yaptıklarını söyledi.  Bilgisayarı, her şeyi olan yer açtıklarını belirten Kayabay “ Genç Avukat arkadaşlarımız sağda, solda, kahvehane köşelerinde müvekkilleriyle görüşeceklerine mesai saatleri içerisinde Baro’nun kendilerine ayırdığı odada kitap, kaynak, internet, bilgisayar olanaklarımızdan yararlanabiliyor.

“GENÇLERİMİZİ KOMİSYONLARA ALDIK”

Genç meslektaşlarımızın yönetimlerde yer alabilmeleri için meslekte 5 yılı tamamlamaları gerekiyor. 5 yıl şart onların bu görevlerde yer almalarına engel. Biz komisyonlarımızı genç arkadaşlarımıza açtık. Üstat arkadaşlarımızın eşliğinde sayıları gittikçe artan komisyonlara katılım var. Şu an 35-40 arkadaşımız Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu’nda. Bu yıl için körfez ve Bandırma’da Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu kurmayı planlıyoruz. Avukat ve İnsan Haklarını daha çok önemseyeceğiz” diye konuştu.

Özel Haber: Mahmut ACARÖZ   

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here