“Sessiz bir odada gibiyim”

0
164

İşitme engelli anne ve babanın sağlıklı olarak dünyaya gelen iki çocuğundan biri olan ortaokul 5. sınıf öğrencisi Yusuf Demir, Vali Ersin Yazıcı’yı ziyaret etti. Hayallerini, hedeflerini anlattı.

İyi bir kimya mühendisi olarak, Türkiye’yi temsil etmek istediğinin altını çizerek, ilkokul anılarını anlatan Yusuf, okulda yaşadığı sevinci, heyecanı ailesine anlatamamanın üzüntüsünü yaşadığını, “Sanki sessiz bir odada gibi hissettim kendimi” dedi.

“ÇOCUKLARIMIZIN EĞİTİMİNE ÖNEM VERELİM”

Çocukların ve gençlerin eğitim hayatlarının önemli olduğunu ifade eden Vali Ersin Yazıcı, “Çocuğumuzun başarısını kendi zihnimizde tasarladığımız, çocuğumuzun adına kurduğumuz hayallere göre değil, çocuğumuzun ilgi ve yeteneklerine göre şekillendirelim ve başarılı olmaları konusunda ona destek olalım. Her bir çocuğumuz bizim için bir değer ve zenginliktir. Eğitim, insanı değerli hale taşır, onu bir değer haline getirir” diye konuştu.

“HAYALLER EN BÜYÜK ZENGİNLİK”

Hayallerin en büyük zenginlik olduğunu ve hayaller olmazsa bir yere varmanın mümkün olmayacağını vurgulayan Vali Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti: “Hayal kurarken gelecekteki hedeflerinizi belirlemeniz lazım. Hayallerinizin peşinden koşun. Hedefleri olmayanların hayalleri olmayacaktır. Nitelikli insan hayallerini hedefleri doğrultusunda kurabilen insandır.”

“DÜNYA SAHNESİNDE BÜYÜK VE GÜÇLÜ BİR ÜLKE”

Çocukların, gençlerin onlara geleceğe dair umut verecek rol modellere ihtiyaçları olduğunu ifade eden Yazıcı, “Aziz Sancar’ın Nobel Kimya ödülünü bir Türk olarak almasını ayrı bir gurur konusu olmuşken. Her bir isim aramızdan yeni Aziz Sancar’lar çıkartalım vurgusu yapmaya başladı. Kalabalık bir evde yetişen Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar’ın hikayesinin devamını neden Yusuf evladımız yazmasın. B

ilimi çocuklara erken yaşta sevdirmemiz ve eğitimin niteliğini toplumun tüm kesimleri için yükseltmemiz gerekiyor. İşte bizim BENGİ projesiyle ulaşmak istediğimiz hayal ve hedeflerimizin özeti. Hepimizin Türkiye için ortak hedefi, dünya sahnesinde büyük ve güçlü bir ülke olabilmek. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşması için hepimize önemli sorumluluklar ve ödevler düştüğüne inanıyorum. Bu sorumlulukların en önemlisi ise ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz çocuklara sahip çıkmak. Sözün kısası herkesin Yusuf’tan alacağı çok ders var.” Çiğdem AKBAY

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here