SES’ten insanca ücret talebi

0
134

KESK’e bağlı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Balıkesir Şubesi, korona virüsü salgınında sağlık emekçilerinin karşı karşıya kaldığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla açıklamada bulundu. Açıklamada ayrıca insanca yaşanabilecek ücret talep edildi. Sağlık emekçilerinin sağlığından da, haklarından da vazgeçmeyeceği vurgulandı, sağlık emekçileri ile doktorların ek ödemeleri arasındaki farklılığa dikkat çekildi.

Açıklamada, “İktidarın ve bakanlığın uygulamalarına ve çökmüş sağlık sistemine rağmen sağlık emekçileri sağlık hizmetini fedakârca yürütmüşlerdir ancak sağlık sistemi ve çalışma rejimi sağlık emekçilerini sağlığından etmektedir. Çalışma süreleri ve iş yükünün artması, angarya çalışma, ücretlerin azlığı sorunları salgın süresince artarak devam etmektedir” denildi.

TALEPLER SIRALANDI

Açıklamada Sağlık emekçilerinin talepleri de şöyle sıralandı: “Temel ücretin en düşüğü yoksulluk sınırının üstünde olacak şekilde yükseltilmesi, yapılan ve yapılacak olan tüm ek ödemeler de maaşa ve emekliliğe yansıtılmalı. Ek ödemelerdeki haksızlıklar giderilmeli. Üç ay tavan yapılacağı duyurulan ek ödemelerin tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ve meslek grupları ve istihdam biçimleri arasında adaletsizliğe neden olmayacak şekilde ödenmeli. Ayrıca salgının başladığı tarihten itibaren salgın dönemi boyunca ayrımsız tüm sağlık emekçilerine çift maaş ödemesi yapılmalı.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here