Şifa kaynağı Ada Çayı

0
102

Baharat Market adlı işyerini çalıştıran Feyyaz Vurgun, Ada Çayı ile ilgili merak edilen detayları anlattı.

Ada çayının, nane ile aynı aileden olan yapraklı, aromatik bir bitki olduğunu, baharat olarak yaygın olarak kullanılan ada çayının, tamamlayıcı ve geleneksel tıpta uzun bir kullanım geçmişine sahip olduğunu söyleyen Vurgun, “Özellikle çayı, sağlık yararları ile doludur” dedi.

Ada çayının, rosmarinik asit başta olmak üzere içerdiği camfor ve carnosol gibi bileşenler sayesinde, antioksidan ve antiinflamatuvar etkilere sahip olduğunu anlatan Vurgun, “Bu sayede kronik inflamasyonun yani yangının, neden olduğu hastalıklara karşı insanları  korur. Ayrıca ada çayının içerdiği rosmarinik asitin, kan şekeri kontrolü açısından olumlu etkileri olduğu bulunmuştur. Bu sayede tip 2 diyabetin tedavisinde, destek olarak kullanılabileceği düşünülmektedir. Ada çayı, doğal cilt bakımı ilacı olarak topikal uygulanan kozmetiklerde yaygın kullanılan bir bitkidir” diye konuştu.

HER DERDE DEVA

Yapılan çalışmalarda ada çayında yer alan bileşenlerin; sağlıklı cilt hücresi büyümesini desteklediği, kırışıklık oluşumunu azalttığı ve yaşlanmayı geciktirdiğinin ortaya çıktığını belirten Vurgun, “Bazı çalışmalarda, ada çayı özünün yara iyileşmesi üzerinde olumlu etkileri olmasının yanı sıra ciltteki zararlı bakteri ve mantarları öldürdüğü gösterilmiştir.

Ada çayı; Diş hekimliğinde ağrı, iltihaplanma, kötü nefes kokusu, antibakteriyel ve yara iyileştirici özellikleriyle kullanılan en popüler bitkilerden biridir. Çayının gargara yapılarak, ağız yaraları ve boğaz ağrıları için kullanılması önerilir. Bu oral faydalar ise ada çayının içerdiği rosmarinik aside atfedilir. Ada çayının, Alzheimer hastalığının gelişimini yavaşlatabileceği, ayrıca ruh halini ve hafızayı geliştirdiği düşünülmekle birlikte bu alandaki çalışmalar devam etmektedir. Ada çayının trigliserit ve kolesterol seviyenizi düzelterek, kalp hastalığı riskinizi azaltabileceği düşünülmektedir” bilgisini verdi.

NASIL KULLANILIR?

1 yemek kaşığı taze (15 gr) veya 1 çay kaşığı kuru (4 gr) adaçayının üzerine 200 mililitre kaynar su eklenir, 5 dakika demlenir. Süzüldükten sonra bal ve limon ile tatlandırılarak sıcak veya soğuk içilebilir.

ADA ÇAYI TÜKETİMİNDE BUNLARA DİKKAT!

Ada Çayı, kendine has aromasını veren ancak yüksek dozlarda tüketildiğinde toksik olan thujone adı verilen bir bileşik içerir. Günde 3-7 gramdan fazla thujone tüketilmemelidir. Bununla birlikte Ada Çayı 4 bardak (1 litre) başına sadece 4-11 mg thujone içerir, bu nedenle günde birkaç bardak Ada Çayı, güvenli bir şekilde zehirlenme riski olmadan içilebilir. Ada Çayı esansiyel yağının; sadece 12 damlası bile toksik olduğundan, direkt olarak tüketmekten veya çayınıza damlatmaktan kaçınmalısınız. Ada Çayı genel olarak normal miktarlarda tüketildiğinde çok güvenlidir. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here