“Sigorta primleri aşağı çekilmeli”

0
59

Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, yaptığı açıklamada esnaf ve sanatkarların durumunun göz önüne alınarak sigorta primlerinin yüzdesinin aşağı çekilmesini istedi.

Balıkesir Kahveciler Gazinocular ve Benzerleri Esnaf Odası Başkanı Bülent Bilir, esnaf ve sanatkarların, brüt asgari ücretin yüzde 34,5’ine denk gelen sigorta primlerini ödemekte güçlük çektiğini belirterek, “Esnaf ve sanatkarlar her yıl artan sigorta primlerinin altında eziliyor” dedi.

Bağ-Kur’lu esnaf ve sanatkarın 2016’da aylık en düşük sigorta prim tutarının 568 lira olduğunu anımsatan Başkan Bilir, bu tutarın geçen yıl 613 liraya, bu yıl da 700 liraya yükseldiğini belirtti. Bilir, esnaf ve sanatkarın, brüt asgari ücretin yüzde 34,5’ine denk gelen sigorta primlerini ödemekte güçlük çektiğinin altını çizerek, “Esnaf ve sanatkarların durumu göz önüne alınarak sigorta primlerinin yüzdesi aşağı çekilmeli. Sigorta primlerinde esnafa sağlanacak kolaylık doğrudan istihdama etki eder. Primler düşerse işsizlik azalır, kayıtlı istihdam artar” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here