Siyaset, iddia işidir

0
116

CHP’de 16 Şubat’ta yapılacak kongre öncesi il eski başkanlarından Ender Biçki de adaylığını açıkladı. Biçki, seçilmesi halinde yapacağı çalışmaları içeren 10 numaralı şehire 10 maddelik seçim bildirgesi açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) il başkan adayı Ender Biçki, dün parti binasında düzenlediği toplantıyla 16 Şubat’ta yapılacak kongrede aday olduğunu bildirdi.

Biçki, “17 yıldan bu yana ülkeyi yöneten AKP iktidarının Türkiye’yi getirdiği tablo açık ve net olarak ortada” dedi. Gençlerin işsiz kaldığı, işsiz kalanlarında çareyi intihar etmekte bulduğu, yaşamına son verdiği acı tabloları herkesin yaşayarak gördüğünü söyleyen Biçki, herkesin bundan üzüntü duyduğunu belirtti.

Yandaş şirketlerin kendi yandaş vakıflarına kaynak aktarmak için 150 yıllık tarihi olan Kızılay gibi kutsal bir kurumu, yardım amaçlı bir kurumu vergiden kaçınmak için, vergi ödememek için araç eden yandaş şirketlerin kaynak aktarımına tanık olunduğunu anlatan Biçki, “Bu vergileri ödememek için bu yolu deneyen ve kendini Müslüman ifade eden bu arkadaşların, bu kurumların hiç mi Allah’tan korkusu yok? İnsanlar çaresiz iş, aş, ekmek beklerken, bu vergilerle yatırım yapılması beklenirken ne yazık ki biz bu vergilerin kaçırılmasına göz yuman iktidarla karşı karşıyayız” diye konuştu.

“UZLAŞMA ÖN PLANA ÇIKTI”

31 Mart seçimleriyle birlikte Türkiye’de önemli değişikliklerin olduğunu, Türkiye’de siyasetin yönünün değiştiğini ifade eden Biçki, “Sevginin, anlayışın, hoşgörünün, empatinin ve uzlaşmanın ön plana çıktığı, birleştirici ve bütünleştirici siyaset ön plana çıktı. Genel Başkanımız  Kemal Kılıçdaroğlu hak, hukuk, adalet yürüyüşünden sonra Türkiye’de çok zor bir işi başararak ittifakı ilmek ilmek örerek, bu ittifakın sonunda Türkiye’de başarılı olmasını sağladı. Buradan genel başkanımıza hem Balıkesir örgütü adına teşekkür ediyorum hem de genel başkanımıza buradan sevgilerimizi, selamlarımızı gönderiyorum” dedi.

“NEDEN HEP FAKİR VE FUKARANIN ÇOCUKLARI?”

AKP’nin getirdiği bu çıkmaz sonucunda önceki gün 8 vatan evladının şehit olduğunu hatırlatan Biçki “Bu vatan evlatları ülkesinin birliği ve bütünlüğü için Türkiye toprakları dışında şehit olurken; şunu da kendime sormadan edemiyorum: Bu vatan evlatları neden hep fakir ve fukaranın çocuklarıdır. Neden bu şehit cenazeleri hep yoksulların, yokluk içinde uğraşanların, gariban ailelerin çocuklarıdır. Bunu da kendime sormadan edemiyorum. Bu vesileyle dün şehit olan 8 kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına, ailelerine, Türk ulusuna da bir kez daha başsağlığı dileğinde bulunuyorum” dedi.

“İTTİFAK BÜYÜYECEK”

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ittifak ile birlikte önümüzdeki dönemde bu ittifakın büyüyerek, genişleyeceğini, demokrasi cephesine dönüşeceğini, bu ittifaka CHP ve İYİ Parti dışındaki diğer partileri de  katarak, hatta bugün AKP’ye oy vermiş, ama AKP’den umudunu kesmiş bu kardeşlerimizi de bu ittifaka katarak önümüzdeki seçimlerde bu ittifakın başarılı olmasını mutlaka sağlayacaklarını anlatan Biçki, “Balıkesir’de de bu ittifakı büyütmek adına, demokrasi cephesini oluşturmak adına her türlü adımı hep birlikte atacağız. Çünkü biz bunu 2017 referandumunda başardık. Balıkesir’de referandumda yüzde 55 hayır oyuyla bu ittifakı olabildiğince güçlendirdik. Bunu yeniden önümüzdeki dönemde başarabiliriz ve bunu da başaracağız” dedi.

“CEZAEVLERİ NEDEN ARTIYOR?”

Fabrikaların kapatıldığını, yerine yeni cezaevlerinin inşa edildiğini söyleyen Biçki, “Türkiye’de şu anda 355 cezaevi varken, 5 yıl içerisinde 113 yeni cezaevi inşaatına başlandı, 67 cezaevi de proje aşamasında. Yani dünyada hiçbir ülkede cezaevini artıran bir ülke yoktur. Bu cezaevleri neden artıyor? Demek ki Türkiye’de sorun var, problem var ve bunları çözmek yerine cezaevlerini artırmak iktidarın bir çözüm parçası olarak görülüyor. Özgürlüklerin kısıtlandığı, görüşlerini sosyal medyada paylaşanların tutuklandığı, yargılandığı bir baskı ve dikta rejimiyle de ne yazık ki karşı karşıyayız. İşte bunları yok etmenin, önlemenin ve bu gidişe dur demenin artık zamanı gelmiştir” diye konuştu.

“NİÇİN ADAYIZ?”

Biçki, aday olma sebeplerini şöyle sıraladı: “Balıkesir’de yarım kalan bir iş var. 8 belediye başkanımız, var, 8 belediyeyi aldık ama büyükşehir belediyesini alamadık. Bu iddiayla, bu kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz ve inşallah önce 2023’de Türkiye’de iktidarı, 2024’de de Balıkesir’de büyükşehir iktidarını mutlaka yakalayacağız.

Siyaset bir iddia işidir, kararlılık işidir. Elbette mevcut il başkanımızın ve yönetiminin bugüne kadar yaptığı hizmetler vardır. O yapılan hizmetlerin mutlaka takipçisi olacağız, onları devam ettireceğiz. Ancak 2024’de mutlaka büyükşehir belediyesini Cumhuriyet Halk Partisi’ne kazandırmanın yollarını bulacağız.

Çünkü şartlar, koşullar buna uygundur, bunu yapabilecek güçlü bir örgüt yapısıyla başarmamız mümkündür. Kendimize 10 numaralı şehire 10 maddelik ilke prensibiyle 10 maddelik bir proje koyduk. Bunlardan birincisi birleştirici güç olacağız. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugün örgütü önceleyen, öne çıkaran güçlü bir örgüt yapısına ihtiyaç vardır. Örgütün kararlara katılmasını sağlayacak mekanizmaları oluşturmamız gerekiyor. Bunun için belki de Türkiye’de ilk defa olacak Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir il başkanlığı mobil uygulamasını hazırlıyoruz. Akıllı cep telefonu olan bütün arkadaşlarımızın bu mobil uygulamasını indirmesiyle Cumhuriyet Halk Partisi il başkanlığının hem de ilçe başkanlıklarının çalışmalarını izleyecek, daha da önemlisi buraya koyacağımız anket sistemiyle çok önemli kararlarda üyelerimizin katılımını sağlayacağız. Yine partimize emek vermiş, partimizin çilesini çekmiş, il başkanlığı, ilçe başkanlığı yapmış, milletvekili adayı olmuş arkadaşlarımızın içinde olacağı bir emek grubu oluşturacağız. Yani partide yöneticilik yapmış arkadaşlarımızı bir kenara koyup, onların kenarda beklemesine izin vermeyeceğiz.

Bu emek grubuyla birlikte yapacağımız periyodik toplantılarla onların görüşlerinden, fikirlerinden, düşüncelerinden yararlanacağız ve önemli kararlarda yine onların görüşlerini mutlaka alacağız. İl yönetim kurulu toplantılarımızın ilk 1 saatlik bölümünü bütün üyelerimize açık hale getireceğiz. Yani parti üyesi olan herkes bir yönetim kurulu üyesi gibi bu toplantılara katılarak düşüncelerini, fikirlerini bize aktarmasını sağlayacağız ve böylece bütün üyelerimizin de il örgütüyle çok kolay ve pratik şekilde iletişim kurmasını sağlayacağız.

Yine üyelerimizin sadece seçim zamanı oy kullanma konumundan çıkaracağız, üyelerimizi çalışan, üreten ve katılan bir üye konumuna getireceğiz. Bunun için ne yapacağız? Merkez iki ilçemiz pilot ilçe olmak üzere, kırsal ilçelerimiz öncelikli olmak üzere Karesi ilçe başkanımızın başlattığı bir uygulama var. Mahalle temsilciliklerini özellikle merkez iki ilçemizde açarak üyelerimizin ve vatandaşın partiyle daha yakından ilişki kurmasını sağlayacağız. Şunu bir kere çok iyi biliyoruz; merkezdeki iki ilçe bizim için çok önemli. Balıkesir’de büyükşehir belediyesini almak ve Balıkesir’de iktidarı yakalamak için iki ilçe olmazsa olmazımızdır. Çünkü Balıkesir nüfusunun üçte birini merkezdeki iki ilçe oluşturmaktadır. Bu merkezdeki talihsizliği ve merkezdeki bugüne kadar sağ partilerin egemen olan anlayışını mutlaka yıkacağız.

Yine siyaseti dijital alanda, yani internet ortamında daha aktif hale getirmek için kullanıcı hedef kitlelerini esas alan bir dijital siyaset ortamını sağlayacağız. Parti içi eğitim bizim için olmazsa olmazımızdır. Parti içi eğitim sadece seçim zamanı sandık görevlilerinin eğitimi olmaktan çıkarılacaktır ve bu eğitim önce kendi yöneticilerimizden, gençlerimizden ve kadınlarımızdan başlamak üzere periyodik olarak devam ettirilecektir. Meslek odaları ve STK temsilcileriyle periyodik olarak iletişim içinde olacağız ve iletişimimizi daha da güçlendireceğiz. Kadın güçlenirse CHP güçlenir anlayışıyla ulusal ve yerel kadın örgütleriyle işbirliği yaparak onların çalışmalarına destek olacağız ve onlarla geleceği hep birlikte planlayacağız. Gençler partimizin asıl gücüdür. Ben de gençlik kolları başkanlığından gelen biri olarak bunu çok önemsiyorum.

Özellikle Balıkesir’de 30 bine yakın üniversite öğrencisi var. Üniversite öğrencilerine yönelik örgütlenme birimi oluşturup, bu gençlerimizin fikirlerini, düşüncelerini tartışabileceği ortamları yaratacağız. Mutlaka 30 bine yakın üniversiteli genç olan Balıkesir’de bu gençlerle mutlaka iletişim kurarak onları partiye çekmek zorundayız. Bununla ilgili de gençlere yönelik sosyal ve kültürel etkinlikler komisyonu kuracağız ve bu komisyon gençlerimizi zaman zaman Anıtkabir, Çanakkale, TBMM gibi ziyaretlerin yanında gençlere yönelik panel, konferans gibi etkinliklerle partimize daha yakın olmalarını sağlamaya çalışacağız. Yine ilçe örgütlerimizin desteklenmesinde kırsal ilçelerimize ve merkez iki ilçemize öncelik vereceğiz. Bizim daha önce görevdeyken başlattığımız kardeş ilçe projemiz vardı. Yani o zaman 5 belediyemiz vardı, belediyelerimizin kırsal ilçelerle kardeş ilçe olmasını sağlamıştık. Şimdi 8 belediyemiz var, 8 belediyemizin olduğu 8 ilçe kırsaldaki 8 ilçeyle kardeş ilçe uygulamasını devam ettireceğiz.

Böylelikle kırsal ilçelerimiz kardeş ilçelerin destekleriyle bizim desteklerimizle daha aktif ve daha çalışır hale gelecektir. Partide emek verenlerin hakkını korumak için, partide liyakati öne çıkarmak için olmazsa olmazlarımızdan biri de ön seçimdir. Göreve geldiğimiz takdirde ön seçimi her ortamda, her şartta, hangi seçim yapılırsa yapılsın üyenin söz sahibi olmasını sağlamak için, emek verenlerin emeğinin, hakkının karşılığını alması için, liyakatin öne çıkması için, hakkın, hukukun ve adaletin tecelli etmesi için genel merkezimize Balıkesir’de ön seçim yapılması için ısrarlı ve kararlı olacağız. Bugün Balıkesir’in her bir köşesinde partililerimizin içinde Türkiye’nin geldiği hukuksuzluk ve adaletin yerle bir edildiği ortamda adalete, hukuka ve kendisine savunacak insanlara ihtiyacının ne zaman olacağı belli değil. Onun için de avukatlarımızdan oluşan bir hukuk bürosu kuracağız. Yani ister sade vatandaş olsun, ister bizim partilimiz olsun başı dara düştüğünde, bir avukata ihtiyacı olduğunda bu hukuk bürosuna 24 saat arayarak avukatını yanında bulacaktır, hukuki yardımı alacak.

Siyaset iddia, kararlılık işidir, siyaset önünüze büyük hedefler koyma işidir. Biz önümüze önce 2023 hedefini, sonra da ardından 2024 hedefini koyduk. Bu büyük hedeflere ulaşmak için şimdiden; yani 4-5 yıl varken çalışmak gerekir. Bunun için de planlarınızı, hazırlıklarınızı yapmanız gerekir. Hedefi olmayan hiç kimsenin başarıya ulaşması mümkün değildir.

İnsanın mutlaka bir hedefi olmalı. Bizim hedefimiz de 2023’de önce Balıkesir’de ve Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarını sağlamak, ardından 2024’de Balıkesir’de kaçırdığımız o fırsatı yakalayarak Büyükşehir’in gönderine Cumhuriyet Halk Partisi’nin bayrağını dikmek bizim boynumuzun borcudur. Bunun için şimdiden, şu anda, göreve gelmeden, seçimin içinde bulunan proje geliştirme ve ar-ge grubundaki arkadaşlarımızın Balıkesir’in fotoğrafını çeken, bütün verilerini içinde barındıran, Balıkesir’le ilgili ekonomik, sosyal ve kültürel, sanayi, tarım, hayvancılık, turizm, eğitimle ilgili bütün veriler bu kitapçıktadır. Bu neyi gösteriyor? Bizim kararlılığımızı, azmimizi ve bu konuda hazırlığımızı gösteriyor. Çünkü artık siyaset gelişi güzel metotlarla yapılabilecek bir uğraş değildir. Siyaset verileri içinde barındıran, verilere sahip olan ve verilerin üzerinden geleceği planlayan bir mekanizma haline gelmiştir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here