AK Parti Balıkesir Milletvekili Canbey: Hiçbir gazeteci, gazetecilik faaliyetinden dolayı tutuklu değil

0
169

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Dr. Mustafa Canbey, TBMM genel kurulunda yaptığı konuşmada, ülkede hiçbir gazetecinin, gazetecilik faaliyeti nedeniyle tutuklu almadığını söyledi.

TBMM genel kurulunda HDP Grup Önerisi aleyhinde, Ak Parti Grubu adına konuşan Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “ Bu ülkede hiçbir gazeteci, yaptığı gazetecilik faaliyeti nedeniyle tutuklu değildir” dedi.

“DEVLET SIRLARINI İFŞA ETMEK VE TERÖRE BULAŞMAK HERKES İÇİN SUÇTUR”

Canbey, “Çünkü devlet sırlarını ifşa etmek, teröre bulaşmak, yalan haberlerle kamuoyunu yanlış yönlendirmek, insanlara hakaret etmek, zarar vermek herkes için suçtur, herkes için suçtur. Bunu görmezden gelemezsiniz” dedi.

Canbey, “Özgür basın çoğulcu demokrasinin teminatıdır. Gazetecilerin özgürce faaliyetlerini yürütebilmeleri için her zaman yanında olduk, olmaya da devam ediyoruz. Bu ülkede hiçbir gazeteci yaptığı gazetecilik faaliyeti nedeniyle tutuklu değildir. Hiçbir meslek grubu kendi ülkesinde anayasasına aykırı hareket edemez, hukuka aykırı hareket edemez, teröre destek olamaz, casusluk yapamaz, hakaret edemez; bunların hepsi hukuka aykırıdır” dedi.

“GAZETECİLİĞİN NE OLDUĞUNU VE NE OLMADIĞINI İYİ BİLİYORUM”

Gazeteciliğin ne olduğunu ve ne olmadığını iyi bildiğine dikkat çeken Canbey, şöyle devam etti:

“Ben gazetecilik okulu mezunuyum, ben gazetecilik yaptım ve yine, üniversitelerde gazetecilik eğitimi verdim, ders verdim. Arkadaşlar, gazeteci suç işlemez diye bir şey var mıdır ya? Gazeteci, hukuk önünde hesap vermez diye bir şey var mıdır, böyle bir şey olur mu?

Milletvekili suç işlemez diye bir şey var mıdır? Milletvekili polise yumruk atabilir mi? Atamaz, atamaz. Hiçbir meslek, hiç kimsenin önünde kalkan olamaz arkadaşlar, kalkan olamaz. Gazetecilik mesleği bir kamu mesleği.  Burada kaçırılmaması gereken tek bir konu var, o da şudur, hukukun önünde hiçbir fiilin suç olup olmaması, fiilin suç teşkil edip etmemesi önemlidir, biz ona bakacağız. Bakın, arkadaşlar, suç herkes için suçtur. Bunun bir ayrımı yoktur. Yalan ve yanıltıcı haberler kamuoyunu yanlış yönlendiriyor. Bunların yapılmaması gerekiyor.

“GAZETECİNİN DE ÖNCE İNSAN OLMASI GEREKİYOR”

Bakın, bir gün yolda yürürken bir son dakika haberi düştü telefonuma, ‘Gazeteci tutuklandı’ diyor, açtım, baktım içerisine, trafikte yayaya çarpan gazeteci tutuklanmış. E, şimdi, bu mesleğin bu kişiyi koruması mı gerekir? Düz mantıkla hareket ettiğinizde, baktığınızda burada insan olması önemlidir insan, gazeteci olması değil arkadaşlar. Herkes bir kere öncelikle insan olacak, hukuka saygı gösterecek, Anayasa’ya saygı gösterecek, ondan sonra da mesleğini de adam gibi icra edecek; onda hiçbir sıkıntı yok.

“TÜRKİYE, İLERİ DEMOKRASİYE SAHİP BİR ÜLKE”

Türkiye ileri demokrasinin hakim olduğu, hak ve özgürlüklerin sonuna kadar yaşandığı, demokratik bir hukuk devleti. Arkadaşlar bakın, yapmayın, Türkiye Cumhuriyeti Devleti hepimizin, bu vatan hepimizin, bu topraklar bizim. Bu yaptığınız, devletimizi uluslararası alanda zayıf gösterme çabasından başka bir şey değildir. Bu, elinizdeki gerçekle uzaktan yakından bir ilgisi olmayan yalan yanlış bilgilerle ülkemizi karalıyorsunuz. Ülkemizde sanki basın özgürlüğü yokmuş, insan hakları yokmuş, demokrasi yokmuş gibi bir algı oluşturmaya çalışıyorsunuz. Arkadaşlar, öyle değil maalesef. Öyle değil, öyle değil. Üzgünüm ama gerçek sizin söylediğiniz gibi değil arkadaşlar. Türkiye’de demokrasi var, Türkiye’de basın özgürlüğü var, Türkiye’de ifade özgürlüğü var. Arkadaşlar, ben sözümü çok uzatmak istemiyorum. Mesleğini şerefiyle yapan, doğru ve tarafsız haberlerle milletimizin haber alma ihtiyacını karşılayan tüm gazeteci meslektaşlarımı saygıyla selamlıyorum.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here