Ak Parti Milletvekili Canbey’den CHP’li Aytekin’e cevap: En basit ifadeyle cahillik 

0
195

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in iddialarına yanıt verdi, “En basit ifadeyle cahillik” dedi.

CHP’li Aytekin, Sayıştay raporlarına ilişkin TBMM Başkanlığı’nın işlem yapması gerektiğini iddia ederek Meclis Başkanlığı’na soru önergesi vermişti. İşin doğrusunu Anayasa ve kanunlar çerçevesinde açıklayarak Aytekin’e cevap veren Meclis Başkanlığı, özetle “Sayıştay, denetimlerini TBMM adına yapsa da TBMM ile Sayıştay arasında organik bir bağ ve hiyerarşik bir ilişki bulunmamaktadır” dedi.

Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Hukuk tanımadıklarını mahkeme basmalarından anlamıştık, bu olayla hukuk bilmediklerini de öğrenmiş olduk. CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin’in Sayıştay raporlarını Meclis Başkanı’nın müdahale etmesini istemesi en basit ifadeyle cahilliktir” dedi.

Sayıştay’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi adına denetim görevini yerine getirdiğini fakat işlevsel ve kurumsal bağımsızlığa sahip bir kurum olduğuna dikkat çeken Canbey, “Sayıştay denetimlerini TBMM adına yapsa da sonuçları itibariyle suç teşkil eden bir fiil tespit edilirse dosya ilgili kamu idaresine veya suçun niteliğine göre Cumhuriyet Savcılığına gönderilebilir. TBMM Başkanlığı Sayıştay’ın denetim süreçlerine müdahale edemez. Yani ortada bir suç varsa bağımsız kurum olan Sayıştay denetler, yine bağımsız mahkemeler gereken cezayı verecektir. Anayasa’da bir yüksek yargı kurumu olan Sayıştay’a müdahale talebi kabul edilemez. CHP’li Aytekin, TBMM Başkanı’ndan Sayıştay’a müdahale etmesini istiyor. Böyle hukuk tanımazlık olamaz. Kendi iddia ve eleştirileri doğrultusunda iş yapılmasını, bunu yaparken de Anayasa ve kanunların göz ardı edilmesini, çiğnenmesini isteyen Aytekin bilgisizliğini demogoji ile kapatmaya çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nde yanlışlarla, Anayasa ve hukuk içinde mücadele edilir, Anayasa ve kanunları çiğneyerek mücadele edilmez. Bu, CHP’nin karakterinde bulunan, hukuk tanımazlığın, kendi siyasi görüşleri uğruna Anayasa ve kanunları çiğneme pratiğinin açık bir yansımasıdır. Muhalefette iken Anayasayı çiğnemeyi önerenler ellerine imkan geçince ne yaparlar, Balıkesirli hemşehrilerimin takdirine bırakıyorum” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here