Balıkesirlileri açılışa davet etti

0
48

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı yapılacak Bandırma Eti Maden Bor Karbür Üretim Tesislerinin 197 kişiye ek istihdam ve ülke ekonomisine yıllık 35-40 milyon dolar civarında gelir sağlayacağını söyleyen Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, Balıkesirlileri Türkiye Yüzyılının vizyon projelerinden biri olan Bor Karbür Üretim Tesislerinin açılışına ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılamaya davet etti.

Ak Parti İl Başkanı Ekrem Başaran, 19 Mart Pazar günü saat 14:00’de Bandırma Eti Maden Bor Karbür Üretim Tesislerinin açılışını yapacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşılamak için hazırlandıklarını söyledi.

“TÜM HALKIMIZI CUMHURBAŞKANIMIZI KARŞILAMAYA DAVET EDİYORUZ”

Başaran, “Balıkesirliler olarak, Ak Parti teşkilatları olarak Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı Bandırma Bor Karbür Üretim Tesislerinin açılışı öncesi karşılamaya hazırlanıyoruz. Tüm halkımızı, Türkiye Yüzyılının vizyon projelerinden biri olan Bor Karbür Üretim Tesislerinin açılışına ve Cumhurbaşkanımızı karşılamaya davet ediyoruz.

“TÜRKİYE YÜZYILI VİZYON PROJESİ BOR KARBÜR ÜRETİM TESİSİ AÇILIYOR”

Türkiye Yüzyılı Vizyonu çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımızın ‘Büyük ve Güçlü Türkiye’ hedefi doğrultusunda başlattığı ‘Enerjide ve doğal kaynaklarda güvenli bir gelecek’ vizyonu doğrultusunda Balıkesir’imizin en önemli kuruluşu Eti Maden’in yatırımları ülke ekonomisine büyük bir katma değer sağlarken, bölgemize de üretim ve istihdam yönünden önemli bir katkı sunuyor” dedi.

BAŞARAN: ÜLKEMİZE VE BALIKESİR’İMİZE BÜYÜK KATMA DEĞERİ OLACAK

Balıkesir’in yer altı kaynakları noktasında ülkemiz için önemli bir yere sahip olduğunu belirten İl Başkanı Ekrem Başaran, “Balıkesir’imizin yer altı kaynaklarının ülke ekonomisine yüksek katma değer sağlayacak şekilde değerlendirilmesi, çalışma faaliyetlerinde çevreyle uyumlu, iş sağlığı ve güvenliğinden ödün vermeyen, sürdürülebilir bir yaklaşımla hareket edilmesi önemli. Ülkemizin gözbebeği olan Eti Maden’in bu konudaki çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Bölgemizden çıkarılan ve işlenen bor cevherleri Eti Maden tarafından katma değeri yüksek ürünlere dönüştürülerek ülke refahına katkıda bulunduğu gibi, ihracat noktasında de rafine bor ürünlerinin payını her geçen yıl artırdığını görüyoruz. Bor madeninden 2022 yılında 2,67 milyon ton bor satışı ve 1,32 milyar doları aşan satış geliri ile dünya bor pazarında yüzde 63 pay alarak bu alanda dünya lideri pozisyonunu daha da güçlendirdi. Balıkesir’imizden çıkarılan bor cevheri, mücevhere dönüşerek ülke ekonomimize büyük bir değer katıyor.

“YER ALTI KAYNAKLARIMIZ, ÜLKE EKONOMİSİNE KAZANDIRILIYOR”

Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle Pazar günü saat 14:00’da açılışını yapacağımız ve yıllık bin ton kapasiteye sahip Bandırma Eti Maden Bor Karbür Üretim tesisi ile ülkemizin bu alanda önemli bir teknolojiye sahip olmasının yanı sıra bölgemizde 197 kişiye ek istihdam ve ülke ekonomisine yıllık 35-40 milyon dolar civarında gelir sağlayacak. Türkiye’nin yüzyılında yapay zeka, uzay teknolojileri, sanal teknolojiler, elektrikli ve otonom araçlar, akıllı şehirler, uçan arabalar, enerji teknolojileri ve nano teknoloji önemli bir yer tutacaktır. Bu süreçte ve geleceğin dünyasında, hayatın her alanında kullanılan başta bor olmak üzere, nadir toprak elementleri, lityum ile birlikte hidrojen gibi alternatif enerji kaynakları kendine ayrı bir yer edinecektir” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANIMIZIN LİDERLİĞİNDE MİLLİ ENERJİ VE MADEN HAMLESİ DEVAM EDİYOR”

Ak Parti İl Başkanı Başaran, açıklamasını şöyle tamamladı: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının başlattığı Milli Enerji ve Maden Politikası ışığında, nükleer ve zırh yapımı gibi yüksek teknolojide kullanılan Bor Karbür, elektrikli arabaların bataryalarında kullanılan Lityum Karbonat, ileri teknoloji cihazların üretiminde yaygın olarak kullanılan Nadir Toprak Elementleri, çelik sektöründe kullanılan Ferrobor üretimine yönelik yatırımlara başlanmış olması çok önemli bir gelişmedir. Balıkesir’imizden çıkarılan bor madeninden elde edilen Bor Karbür; yüksek sıcaklığa dayanımı, sertliği, fiziksel mukavemeti, düşük yoğunluğuyla endüstriyel açıdan büyük bir önem kazanmaktadır.

“HER ŞEYE RAĞMEN BÜYÜK VE GÜÇLÜ TÜRKİYE HEDEFİMİZE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ”

Bandırma’ya yapılan bu yatırımla, savunma sanayimiz için kritik öneme sahip bu ürün ülkemizin kendi imkanları ile üretilecek, ayrıca, bor cevherindeki katma değer, borik asit gibi rafine ürünlerde 3 katına, bor karbür gibi ürünlerde 150 katına, bu ürünlerin kullanıldığı zırh yapımı ve nükleer gibi sektörlerde ise 500 hatta 2 bin katına çıkarılmış olacak. Cumhurbaşkanımızın büyük ve güçlü Türkiye hedefi, geleceğimizi inşa edeceğimiz Türkiye Yüzyılı vizyonu ile daha da güçleneceğiz. Pazar günü saat 14:00’da Cumhurbaşkanımızın teşrif edeceği Bandırma Bor Karbür Üretim tesisinin açılışına tüm halkımızı davet ediyoruz. Balıkesir’imiz ve ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here