CHP Altıeylül İlçe Başkanı Şehirli: En düşük emekli maaşı asgari ücret olmalı

0
267

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, emeklilerin çok zor günler geçirdiğini söyledi. Emeklilerin maaşlarının yetersizliğine dikkat çeken Şehirli, “Emekli maaşları yükseltilmeli, emeklilere seyyanen zam verilmeli. En düşük emekli maaşı asgari ücret olmalı ve intibak düzenlemesi yapılmalı. “Emekliler neredeyse asgari ücretin yarısı kadar emekli maaş alabiliyor. Emekliler, torunlarına bahşiş veremiyor” diye konuştu.

“EMEKLİLER GEÇİNEMİYOR”

Emeklilerin hiçbir dönem bu kadar sıkıntı yaşamadığını ifade eden Şehirli, “Her gün her şeye zam yapılıyor. Ancak, sıra emeklilere gelince görmezden geliyorlar. Emekliler, geçinemiyor” dedi.

Emeklinin halinin her yerde içler acısı olduğunu ifade eden Şehirli “Emekli hali her yerde içler acısı. Özellikle düşük gelirli emekli grubu geçinemez duruma düştü. Kent merkezindeki emekliler sıkıntı yaşıyor.

Köydeki emekliler en azından bağ, bahçe bakıp, üretip ayakta kalmaya çalışıyordu. Girdi maliyetlerinin artmasıyla, hayvancılık ve çiftçilikte yapamaz hale geldiler. Aldıkları maaşla geçinmekte zorlanıyorlar.

Köydeki emekliler, maaşının dışında köyde yetiştirdiği ürünlerden faydalanıp geçime katkı sağlardı. Şimdi tarım girdileri arttı ondan da faydalanamıyorlar. Ayrıca hayvana yem alamaz duruma düşünce hayvanları da satıyorlar. Süt olmayınca yoğurt, peynir yapamıyorlar. Emekli geliri kadar üretirken ondan da mahrum kalınca köydeki emeklini de kentteki emekliden farkı kalmadı. Köydeki emekli de şehirdeki emeklinin durumuna düştü. Emeklilerin bu maaşlarla geçinebilme imkanları yok. Bayram ikramiyesi, Kurban Bayramı öncesinde asgari ücret düzeyinde mutlaka artırılmalı” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here