CHP Balıkesir İl Başkanı Köybaşı: Üretici tarımdan ve hayvancılıktan kaçıyor

0
129

ÖZEL HABER – CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, tarımda yaşanan girdi fiyatlarının yükselmesiyle üreticilerin tarımdan ve hayvancılıktan kaçtığını, peş peşe gelen zamların dar gelirlileri zor durumda bıraktığını söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Erden Köybaşı, tarım ve hayvancılıkla uğraşanların sorunlarının her geçen gün arttığını bildirdi. Köybaşı, “Üreticiler tarımdan ve hayvancılıktan kaçıyor. Mevcut iktidarın tarım politikası iflas etti. Paramız var ithal ederiz mantığı ile kurgulanan tarım politikası çiftçimizi perişan etmiş, topraklarımız ekilemez hale gelmiş, çiftçimiz üretimden uzaklaşmıştır. Bu liyakatsiz kadroların uygulamaları sonucu ülkemiz endüstriyel ve tarımsal üretimden koparılarak ithalat yoluyla dışa bağımlı hale getirildi. Türkiye’yi besleyen en önemli kentlerden olan Balıkesir’de et ve süt üretimi ciddi yara aldı. Özellikle beyaz et sektörünün merkezi konumundaki ilimizde neredeyse kendine bile yetemez hale getirildi” diye konuştu.

“YAKINDA İKTİDAR EL DEĞİŞTİRECEK”

Yakında yapılacak seçimlerde iktidarın el değiştireceğini bu değişiklik sonucunda her konuda olduğu gibi tarımda ciddi revizyon yapılacağını ve çok önemli adımların atılacağını anlatan İl Başkanı Köybaşı, sözlerine şöyle devam etti: “Bildiğiniz gibi ortak mutabakat metninde tarımda yapılacaklar detaylı olarak yer aldı. Bunlardan hemen aklıma gelenler; Tarım ve Orman Bakanlığı’nı Tarım ve Gıda Güvenliği Bakanlığı olarak yeniden yapılandırılması, tarımsal kurumları yeniden yapılandıracak, Et ve Süt Kurumu, Çaykur, TMO gibi KİT’lerle tarımsal kooperatif ve  birlikleri çiftçiyi ve üretimi destekleyecek şekilde etkin hale getirilmesi, Tarım, su ürünleri ve ormancılıkta kullanılan üretim araçları ve makineler için mazotta ÖTV yükünün kaldırılması, çiftçilere kullandığı gübre maliyetinin yüzde 50’sini destek olarak geri verilmesi, çiftçilere kullandığı tohum maliyetinin yüzde 50’sini destek olarak geri verilmesi, tarımda indirimli elektrik tarifesi uygulanması, mazot, gübre, yem ve tohum gibi girdi desteklerini çiftçi tarlasını sürmeden, süt sağılmadan, besi hayvanı kesime gitmeden önce verecek, diğer destek ödemelerini üretim sonrası 90 gün içinde ödenmesi, tarımda çalışan kadın ve 30 yaş altındaki gençlere sosyal güvenlik prim desteği sağlanması, gibi daha sayacağım pek çok düzenleme ile çiftçilerimiz ürettiklerinin karşılığını alacaklar ve tekrar üretir hale gelecekler.”

“ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

Peş peşe gelen zamların dar gelirlileri zor durumda bıraktığını söyleyen Köybaşı, vergi adaletsizliğine dikkat çekti. Köybaşı, “Hayat pahalılığı denen şey alım gücümüzün, çarşı pazardaki fiyatlar karşısındaki acizliğidir. Artık hepimizin bildiği gibi ucuz pahalı kavramlarımız tamamen ortadan kalktı. Ülkemizde iktidarda bulunan liyakatsiz kadroların yanlış ekonomik ve tarımsal politikalarının gıda fiyatlarında yol açtığı artış, peş peşe gelen zamlar alım gücünü yok etmiş ülkemizdeki dar gelirli yurttaşlarımız arasında açlık riskini giderek büyütmüştür. Gıdaya erişimi zorlaştıran fiyat artışları yurttaşlarımızı yetersiz ve sağlıksız beslenmeye zorladığını hepimiz yaşayarak görüyoruz. Her ne kadar TÜİK yüzde 60-70  aralarında bir enflasyondan bahsetse de geçtiğimiz bir yıl içinde ekmek, un, bulgur, makarna yüzde 184, et-balık yüzde 110, süt ve süt ürünleriyle yumurta yüzde 150, yağ fiyatları yüzde 98, meyve fiyatları yüzde 229, sebze fiyatları ise yüzde  389, bakliyat fiyatları yüzde 130, diğer gıda fiyatları ise yüzde 144 oranında zamlandı.

Gelir seviyesi düşen yurttaşlarımızın yükselen bu fiyatlar karşısında alım gücü tamamen eridi, temel gıdaya bile erişemeyen çocuklarını besleyemeyen ciddi bir nüfus yoğunluğuna ulaşılmıştır. Ülkemiz ne acı ki açlıktan çocukların öldüğü ülke konumuna getirildi. Ailelerin yaşadığı bu derin yoksulluk çocuk işçiliği körüklediği gibi çalışan kesimi güvencesiz düşük ücretlerle çalışmaya zorladığı ve bunun yaygınlaştığı açıkça görülüyor. Devlet vergi gelirini tamamen çalışandan kestiği vergilere bağlamış çıkardığı vergi barışı adı altındaki vergi afları ile ciddi oranlarda vergi gelirlerinden vazgeçti. Vergi oranlarında güncelleme yapılmaması nedeniyle çalışanlar kısa sürede yüksek vergi matrahları ile karşı karşıya kalmaktadır” dedi.

“BALIKESİR, İHMAL EDİLMİŞ BİR KENT”

Balıkesir’in en önemli sorunları konusunda görüşlerini açıklayan CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, Balıkesir’in sorunlarını ülkede yaşananlardan ayrı düşünmenin çok mümkün olmadığını ifade ederek, “Balıkesir’imiz ihmal edilmiş bir kent olduğu için kendi içinde birçok sorunu daha ağır yaşıyor. Tarım ve hayvancılıkta yaşanan sektörel kriz kentimizi ciddi şekilde etkilemektedir, beyaz ve kırmızı et, yumurta, süt gibi temel gıda sektörlerinin krizini en ağır hisseden kent Balıkesir’dir.

Bunların yanında tarım konusu dahilinde olmasına rağmen ilimiz adına büyük önem taşıyan zeytin ve zeytinyağı üretimi aynı kapsamda yapılması gerekenler hem arazi bazında hem de ürün bazında çok büyük bir önem taşımaktadır. Çevre yönünden kaz dağlarında yaşanan maden çalışmaları ciddi tehditler oluşturmaktadır. Ayrıca turizm konusunda destek görememesi, sanayileşmede yaşadıkları başta gelen sıkıntılar durumundadır. Körfez bölgesinde yoğun şekilde ikinci konuta sahip olan büyük kentlerde yaşayan yurttaşlarımız var, bunlar yılın önemli bir bölümünü ilimizde geçirip daha yaşadıkları büyük kentlere dönüyorlar ve oy haklarını da oralarda kullanıyorlar. Ancak dinlenmeye gelip hizmet bekledikleri belediyelerimiz kış nüfusu olan yerleşik yaşayanlara göre iller bankası vs yerlerden pay aldığından yaz nüfusu 4-5 katına çıktığında mevcut gelirleri ve personeli ile hizmet veremez hale gelmektedir. Bu nedenle kentimize nefes almaya gelen yurttaşlarımızın daha iyi belediyecilik hizmetleri alabilmeleri için ikametlerini de buraya almalarını talep ediyoruz” dedi.

“AİLE YAPILARI BOZULUYOR”

Köybaşı, açıklamasında boşanmaların arttığına ve aile yapılarının bozulduğuna dikkat çekti. Boşanmanın, evlilik kadar eski bir kurum olduğunu ifade eden Köybaşı, “Ülkemizde yaşadığımız ağır ekonomik koşullar evlenmeyi güçleştirdiği gibi boşanmaları da arttırdığı bir gerçektir. Boşanma sebepleri arasında, şiddetli geçimsizlik, terk, zina, sosyoekonomik yetersizlik, cana kast, kötü muamele, gibi sebepler sayılabilir. Akademik olarak çok ciddi araştırmaların yapıldığı üzerine kitaplar yazılan bir konu bu ancak dediğim gibi ülkemizde temel sebep geçinememek yani ekonomik yetersizlik sonucu yaşanan aile içi şiddete dayalı boşanmalardır. Türk toplumunun temel yapısını oluşturan aile kavramı bozulmaya başladı. Tabii bütün bunların yanında dünya üzerinde teknolojik gelişmeler yaşam hızının artması, dünya görüşlerindeki değişmelerde boşanmaların sebebi olduğunu da gözden kaçırmamak gerekir” diye konuştu.

“SEÇİME HAZIRIZ”

Köybaşı, seçim çalışmaları hakkında da açıklamada bulundu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak için yaptıkları hazırlıklardan söz eden CHP İl Başkanı Erden Köybaşı, açıklamasını şöyle tamamladı: “Seçim hazırlıklarımız sandık güvenliği açısından tamamlanmış durumda, sandık seçim bölgelerindeki görevlilerimiz hukukçularımız okul sorumlularımız hazırlanmış isim isim belirlenmiş haldedir. Önümüzdeki günlerde eğitimlerine başlıyoruz. Ayrıca sokak örgütlenmesi dediğimiz öbek çalışmalarımız hızlı bir şekilde sürdürüyoruz il genelinde bütün kapıları çalıp yurttaşlarımız ile görüşüyoruz. Seçim öncesi seçim günü ve seçim sonrası şeklinde ayırdığımız çalışmalarımız planlı şekilde yürümektedir.

Örgütümüz heyecanı ve motivasyonu yüksek şekilde seçim hazırlıklarını sürdürmektedir. Önceliğimiz Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri ondan sonra yerel seçimler gelecek. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonucu ülkemizde iktidar ve zihniyet değişecek ülkemiz yaşanılabilir bir ülke haline gelecektir.”

“İLK KEZ OY KULLANACAKLARI ZİYARET EDİYORUZ”

CHP’nin üniversite ve gençlik yapılanmasındaki çalışmalarından da söz eden Erden Köybaşı, “Bu konuda Gençlik Kollarımız çalışmalarını sürdürüyor, ilk kez oy kullanacak olan gençlerimizi evlerinde ziyaret ederek Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun mektuplarını iletiyorlar. Ayrıca gençlik olarak sadece üniversite gençliğini esas almıyoruz, sanayide çalışan, köylerimizde yaşayıp çiftçilik yapan gençlerimizde bizim önemsediğimiz kesimler onlar ile de ilgili çalışmalarımız sürüyor. Ocak ayı sonunda açıkladığımız ortak mutabakat metninde yaklaşık 40 madde altında gençlik ile ilgili yapılacaklar yer almaktadır” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here