CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın: Balıkesir’in suyu siyaset malzemesi yapılamaz

0
37

CHP Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Gönen ve Manyas’ta tarımsal faaliyet gösteren çiftçilerin sezon öncesi yaşanan gelişmelerden endişe duyduklarını söyledi. Akın, “Ne yerel yönetim yöneticileri ne de merkezi yönetim yöneticileri milletimizin, çiftçimizin, Balıkesirlimizin suyu üzerinden siyaset yapamaz” dedi.

Gönen Ovası Sulama Birliği ile Manyas Sulama Birliklerinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile geçen yıl Şubat ayında tüzel kişiliklerinin sona erdirilerek, Balıkesir Sulama Birliği’ne devredilmesi ile başlayan süreç seçim öncesi yeni tartışmaları gündeme getirdi.

Balıkesir Sulama Birliği’nin DSİ ile imzaladığı ve işlettiği tesislere ait tesis devir sözleşmelerini feshederek, aceleyle BASKİ’ye devri için hazırlıklar yapıldığı, yapılan görüşmelerin gizli tutulduğu ve sulama birliklerinden yararlanan çiftçilerin gelişmelerden endişe ettiği belirtildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Gönen ve Manyas’ta tarımsal faaliyet gösteren çiftçilerin sezon öncesi yaşanan gelişmelerden endişe duyduklarını kendisine ilettiğini bildirdi.

Akın, “Su meselesi, suyun yönetimi, siyasetin meselesi olamaz. Ver oyunu, al suyu ya da ya oyunu ya suyunu diyerek seçim öncesi çiftçiyi tehdit etmek vicdanlara sığmaz” diyerek tepki gösterdi.

Milletvekili Ahmet Akın, “DSİ ve BASKİ, bu şehrin çok kıymetli kurumlarıdır. Çiftçimize, Balıkesirlimize hizmet için varlar. İki kurumumuzun bürokratları çalışanları bunun için var. Ne yerel yönetim yöneticileri ne de merkezi yönetim yöneticileri milletimizin, çiftçimizin, Balıkesirlimizin suyu üzerinden siyaset yapamaz. Çiftçinin suyunu çiftçiye ucuz vereceğiz diye tarımsal sulama fiyatlarını düşürerek kurumun zarar etmesi pahasına çiftçi üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışmak, oyun içinde oyun kurgulamak da çiftçiye haksızlıktır. Çiftçinin alın teri ve emeğini, yılların birikimlerini yine çiftçimize ucuz su vaadi vererek oya tahvil edilmemelidir.

Çiftçimizi ucuz suya kavuşturmanın yolları var. Çok değil iki ay sonra sulanabilir alanların genişletilmesine yönelik yatırımları arttırarak devam edecek; suyun doğru ve verimli kullanılmasına yönelik teknolojik altyapı ve araştırma yatırımlarına öncelik verecek, sulamada israfı önleyecek son teknolojileri teşvik ederek bunu sağlayacağız. Kaçak ve sızıntıların tamir edilmesine yönelik yatırımlar yapacağız. Atık suları arıtarak tarımsal sulamada kullanılmasını yaygınlaştıracağız” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here