CHP Milletvekili Aytekin: Balıkesir için eylem planı tam anlamıyla hayata geçmek zorunda

0
37

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, deprem felaketinin üzerine yaşanan sel afeti sebebiyle gittiği Adıyaman’da açıklama yaptı. Aytekin, “Balıkesir 1. derece deprem bölgesi. Ve büyüklüğü 7’nin üzerinde deprem üretebilecek çok sayıda fay var. Yine AFAD’ın İl Afet Risk Planı’na baktığımızda Balıkesir için ciddi heyelan riski ifade ediliyor. Balıkesir’de ciddi bir eylem planı hayata geçmek zorunda” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, deprem felaketinin üzerine yaşanan sel afeti sebebiyle gittiği Adıyaman’da açıklama yaptı.

Aytekin, “Balıkesir 1. derece deprem bölgesi. Büyüklüğü 7’nin üzerinde deprem üretebilecek çok sayıda fay var. Şimdi AFAD’ın İl Afet Risk Planı’na baktığımızda Körfez bölümünün tamamında bir zemin sıvılaşmasının olduğu açıkça yer almış. Zamanında söyledik, yine söylüyoruz, Balıkesir Şehir Hastanesinin hemen üzerinden fay hattı geçiyor. Ve hastanenin zemini riskli. Edremit gibi büyük bir ilçede hala ortada olmayan bir devlet hastanesi yatırımı var ki, yeni yeri olarak düşünülen alanlar da depremsel kuşak içerisinde. Merkezdeki havaalanı çalışmıyor, Körfezdeki Kocaseyit Havaalanı da zemin sıvılaşma riskinin olduğu alanın hemen üzerinde.

Okullarda güçlendirme çalışmaları ne yapıldı diye sormuşuz, 2020 yılında 15 okul ve 4 pansiyon için güçlendirme kararının alındığı ve devam ettiği, 4 öğretmenevi, 1 lojman binası, 3 spor salonu, 2 pansiyon binası, 1 Halk eğitim merkezi ve 44 okul için yıkım kararı verilerek yıkıldığı bilgisini vermişler. Ama görüyoruz ki birçok kamu veya özel okulda aynı riskler sürüyor.

AFAD’ın İl Afet Risk Planı’na baktığımızda Balıkesir için ciddi heyelan riski ifade ediliyor. Balıkesir’de ciddi bir eylem planı hayata geçmek zorunda. Bu afet bir gün Balıkesir’i vuracak. Ama bunu en az hasarla atlatmak mümkün. Afetten sakınma programının derhal hayata geçmesi gerekiyor. Bunun için de şehirdeki tüm paydaşlar, akademik odaların çizeceği bilimsel çerçeve ile kapsamlı bir süreci başlatmalı. Raporda yazılması gereken ne varsa yazılmış. Tıpkı Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman için ne yazılması gerekiyorsa yazıldığı gibi. Bunu yapacak olan irade şehrin iradesidir. Dolayısıyla bir an evvel zaman kaybetmeden adım atılması gerektiğini söylüyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here