CHP Milletvekili Şahin: Balıkesir Devlet Hastanesi ihalesi ne oldu?

0
125

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde yıllardır tamamlanması beklenen Balıkesir Devlet Hastanesinin durumunu sordu.

CHP Balıkesir Milletvekili Op. Dr. Fikret Şahin, yaklaşık 7 ay önce TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Sağlık Bakanlığı 2022 yılı bütçe görüşmelerinde konuyu gündeme getirerek hastanenin son durumunu sorduğunu hatırlattı.

Şahin, “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan hastane ihalesinin 2022 Mart ayında yapılacağını cevabını aldık. Mayıs ayını ortalamamış olmamıza rağmen, Balıkesir Devlet Hastanesi’nin ihalesine yönelik herhangi bir haber alamadık. Hasta, araç, yolcu garantili projelere kaynak bulan iktidar, vatandaşın şiddetle ihtiyaç duyduğu yatırımlara kaynak ayırmaktan imtina ediyor. Yıllardır konuyu takip ediyoruz  ancak anlaşılan o ki Balıkesir Devlet Hastanesi de yapımı iptal edilen hastaneler arasına girecek” dedi.

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programında Balıkesir Devlet Hastanesi için proje tutarının %1,5’inin ayrıldığına dikkat çeken CHP Balıkesir Milletvekili Şahin, “Balıkesir Devlet Hastanesi son beş yılın yatırım programlarının hepsinde yer almasına rağmen, bugüne kadar bir çivi dahi çakılmamıştır.

En son proje bedeli 531 milyon lira olarak, bu bedelden 2022 yılı için sadece %1,5 oranında bir bütçe ayrılmıştır. Balıkesirli hemşehrilerimizin bu hastaneye şiddetle ihtiyaçları olmasına rağmen, her geçen yıl ilerlemesi gereken süreç sekteye uğruyor. Balıkesirliler hastanenin temel atımını ve açılışını görmek isterken her yıl hayal kırıklığına uğramaya devam ediyorlar. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaklaşık 7 ay önce Mart ayında yapım ihalesinin gerçekleştirileceğine işaret etse de henüz buna dair bir girişim göremedik. Sağlık Bakanını ve bölgemizin iktidar Milletvekillerini hemşehrilerimizin taleplerine kulak vermeye ve  hastane inşaatının bir an önce tamamlanması için göreve davet ediyorum” dedi.

“10 DEVLET HASTANESİ İHALESİ İPTAL EDİLDİ”

Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre son altı ay içerisinde Kars, Bingöl, Şırnak, Manisa, Konya, Kahramanmaraş, Adana, Aydın, Ordu ve İzmir gibi illerde yapılacak devlet hastanelerinin ihalelerinin bütçe yetersizliği gerçekçisiyle iptal edildiğini kaydeden Şahin, “Kamunun öz kaynaklarıyla yapılacak olan devlet hastanelerinin ihaleleri yurdun dört bir yanında iptal edilerek, Sağlık Bakanlığı tarafından birçok kentimiz hastanesiz bırakılıyor. Beş yıldır yatırım programında yer alan ve dört gözle beklediğimiz Balıkesir Devlet Hastanesi’nin akıbeti de en sonunda bütçe yetersizliği gerekçe gösterilerek iptal edilirse hiç şaşırmayacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here