“Daha nitelikli eğitim şart”

0
83

DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ergen, yeni dünyada değişen eğitim politikalarına dikkat çekti. Ergen, “Türkiye’nin de bu sistemde yerini alabilmesi için daha nitelikli bir eğitim gerekiyor” dedi.

DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ergen, İl Başkanı Kemal Aydemir ile birlikte parti binasında düzenlediği toplantıda, 10 Mayıs’ta açıklanan Yükseköğretim Eylem Planı hakkında konuştu.

Ergen, “Yeni dünyadaki tek hammadde genç nüfus. Gençlerin iyi eğitim alabilmeleri adına çalışmalarda bulunuyoruz. Genel Başkanımız Ali Babacan’ın 2013’de defaatle dile getirdiği ‘Eğer adalet ve eğitimde sıçrama yapamazsak orta gelir tuzağına takılırız’ sözlerinin aslında şu anda bilfiil gündeme getiriyoruz. Eğitim politikalarında ve eğitimin uzun vadede planlamasını yapmaya çalışıyoruz.

Çünkü eğitim bizi gelecek nesillere taşıyacak, ülkemizin kalkınmasını sağlayacak bir dinamodur. Hem gençlerimizi kendi hayatları boyunca daha müreffeh yaşamalarını sağlayacak bir araç, hem de topluma, ekonomiye katkı veren ve ülkenin kalkınması için önemli bir enstrümandır.

“AMACIMIZ ÜÇ YAŞINDAN BAŞLAYIP, HAYAT BOYU OLAN EĞİTİM SÜRECİ”

Biz ilk olarak yükseköğretim eylem planıyla başladık. Çünkü üniversiteler çok önemli. Genç nüfusun bir şekilde eğitilmesi ve yeni dünyaya hazırlanması gerekiyor. Yeni dünya teknoloji, girişimcilik ve bilim dünyası. Şu anda benim yaşımdaki kişiler 5-10 sene içinde Türkiye’nin en büyük ve değerli şirketlerini kurdular. Yıllarca sanayi toplumunun yaratamadığı büyük şirketleri 5-10 senede kurabildiler. Bizden daha genç çocuklar şu anda oyun sektöründe Türkiye’yi dünyanın markası yapmaya çalışıyorlar. Böyle bir toplum hiçbir eğitim sistemi olmadan, buna dönük bir çalışması olmadan alttan gelerek gün yüzüne çıktı.  Bizim amacımız da bunu genişletebilmek ve topluma yayabilmek. Üç yaşından başlayarak hayat boyu olan bir eğitim sürecini tamamlayabilmek.

“PETROL, ALTIN DEĞİL GENÇ NÜFUS HAMMADDE”

Genç nüfus yeni dünyanın hammaddesi. Eskisi gibi petrol, altın değil genç nüfus hammadde. Eğer genç nüfusu olan bir ülkeyseniz gelecek dünyada bir yeriniz var. Japonya, Almanya gibi yaşlı nüfusumuz yok, genç bir nüfusumuz var. Bu nüfusu doğru bir eğitim sistemiyle karşılaştırdığımız zaman, buluşturduğumuz zaman biz de yeni dünyanın bir parçası olabileceğiz.

Sanayi toplumuna geriden başladık. Ama şu anda bütün dünya teknoloji ve girişimcilik dünyasını konuşuyor. Şu anda Amerika’dakiler de Avrupa’dakiler de yenilemeye çalışıyorlar. Bizim de aynı şekilde yapmamız gerekiyor. Eskisi gibi yurt dışından alacağımız, ithal edeceğimiz bir eğitim sistemi yok. Onlar da tasarlıyorlar, onlar da neyin ne olacağını bilmiyorlar.

Çünkü bilinmezlere doğru bir dünyaya gidiyoruz. Şu anda üniversiteye girenler belki 5 sene sonra aldığı eğitimden dolayı seçtiği mesleğin ortadan kaybolacağını görecekler. Çünkü otomasyon, yapay zeka bu meslekleri ortadan kaldırıyor ya da yepyeni teknolojiler, yepyeni istihdam yaratacaklar. Yani geleceğin nasıl olacağını bilemiyoruz. Geleceğin bizi nasıl sürprizlerle karşılaştıracağını da bilemiyoruz ve kestiremiyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here