DEVA, yeşil çizgilerini anlattı

0
149

Çevre ve İklim Değişikliği Eylem Planı’nı geçtiğimiz Haziran ayında açıklayan DEVA Partisi, bu sefer Edremit’te ‘DEVA Yeşil Çizgilerini Anlatıyor’ etkinliğini gerçekleştirdi. Genel Başkan Yardımcısı, DEVA Partisi Doğa Hakları ve Çevre Politikaları Başkanı Evrim Rızvanoğlu, DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Sedat Kadıoğlu, İl Başkanı Kemal Aydemir, İl Başkanlar Kurulu, İlçe Başkanları ve İlçe Yönetim Kurulu üyelerinin hazır bulunduğu ve yüksek bir katılımla gerçekleştirilen buluşmada konuşan Genel Başkan Yardımcısı Evrim Rızvanoğlu, “Dünyanın pek çok yerinde alarm zilleri çalıyor ama bu sefer dünya ölüyor diye çalmaya başladı. Elimizi çabuk tutmamız gerekiyor” dedi.

ÇEVRE EĞİTİMİ ZORUNLU DERS OLACAK

Rızvanoğlu, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Güçlü bir çevre eğitimi çocukluktan gelmek zorunda. Müfredata zorunlu ders olarak eklenmesi gerekiyor. Çocukluktan itibaren sisteme sokmamız gerekiyor.

“KURAKLIKLA MÜCADELE EDECEĞİZ”

Kuraklık tehdidine de dikkat çekmek istiyorum Tuz Gölü’ndeki flamingo ölümlerinin görüntülerini hep beraber izledik. Tuz Gölü’nde kuraklık sebebiyle ölen flamingoların görüntülerini hatırlıyoruz. Kuraklıkla etkin bir şekilde mücadele edeceğiz. Sadece Tuz Gölü değil, Salda Gölü, Van Gölü, başka göller kuruyor. Önlem almazsak 15-20 yıl içinde su fakiri bir ülke olacağız.

SUYU HAVZA BAZINDA YÖNETECEĞİZ

Suyu havza bazında yöneteceğiz. Farklı havzalardan birbirine transfer edilebilecek. Havzaları kirlilik durumlarına göre sınıflandıracağız. Su kaynaklarının yetersiz olduğu bölgelerde sanayi ve yerleşim alanlarına izin vermeyeceğiz.

BİSİKLETLİ YAŞAMA GEÇECEĞİZ

Bisikletli yaşama geçeceğiz. Yeşil altyapı hamlesi yapacağız. Almanya’da bir bisiklet otobanı 100 kilometre. Geçit var, lambalar var, kar temizleniyor… Nasıl ki araçlar için yatırım yapıp otobanlar oluşturuyorsak, bisiklet yolları da aynı şekilde yaklaşacağız.

TÜM ATIKLARI ÜRETİME KAZANDIRACAĞIZ

Birisinin atığı diğerinin hammaddesi olacak. Amacımız tüm atıkları üretime tekrar kazandırmak. Yeniden değerlendirme anlayışını benimsiyoruz. Gıda israfının önüne geçip ekonomiye geri kazandıracağız. Atık suları arıtarak tarımsal sulamada kullanacağız.

ELEKTRİKLİ ARAÇ HAYALİ DEVA İKTİDARINDA GERÇEKLEŞECEK

İngiltere 2030 yılı itibariyle fosil yakıtlı araç üretmeyeceğini açıkladı. Ford, Mercedes, Volvo 2040 itibariyle elektrikli araç üreteceğini açıkladı. Gideceğimiz yer elektrikli araçlar. Hayallerimiz DEVA iktidarında gerçekleşecek.”

AYDEMİR: YEŞİL ÇİZGİLERİMİZ VAR

Daha sonra söz alan İl Başkanı Kemal Aydemir ise; şunları söyledi: “Bugün Genel Başkan Yardımcımız Evrim Rızvanoğlu hanımefendi ve DEVA Partisi Kurucular Kurulu Üyesi Sedat Kadıoğlu beyefendiyi Körfez Bölgemizin göz bebeği Edremit İlçemizde ağırlıyor olmaktan dolayı son derece mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Çevre bilinci çok yüksek bir ekibimiz ve kadrolarımız var. Partimizin açıklamış olduğu eylem planlarından belki de en önemlilerin başında Çevre ve İklim Değişikliği Eylem Planı gelmekte. Eğer üzerinde yaşadığımız dünyayı yaşanabilir bir hale getiremezsek diğer bütün unsurların hiçbir kıymeti harbiyesinin olmayacağını belirtmekte fayda var. Bunun bilincinde olan bir yapımız var.

Parti olarak bizim yeşil çizgilerimiz var. Çevre ve İklim Değişikliği Eylem Planımızda yeşil çizgilerimizin hatlarını belirgin bir biçimde ortaya koyuyoruz. Eylem planımız; çağımızın en büyük küresel krizine, yani iklim krizine karşı ülkemize bir yön kazandırma çabası. Hepimiz için bir yaşam ve gezegen savunmasıdır.

Doğa hakları ve çevre konusunu nesiller arası adalet ilkesini esas alan bir yaklaşımla yola çıktık. Bizden sonraki nesillerin haklarını korumak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Bu toprakların bizden sonraki sakinlerine yaşanabilir bir Türkiye ve dünya bırakmak istiyoruz.

Bu farkındalığın meşalesinin de ilklerin şehri Balıkesir’den yanarak Tüm Türkiye’ye ve hatta Dünya’ya yayılması umudunu taşıyor ve bugün bu etkinliğe katılan tüm doğa ve çevre dostu paydaşlarımıza şükranlarımızı sunmak istiyorum. DEVA Partisi Çevre Dostu Politikaları ile aydınlık geleceğe ışık tutmaya devam edecektir.” Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here