Eşeler’de Üretim Devrimi Kurultayı

0
51

Vatan Partisi, Üretim Devrimi Kurultaylarına devam ediyor. Bu seferki durak hayvancılıkla geçimini sağlayan Kepsut’un Eşeler köyüydü. Köyün en büyük problemi ulaşım. Yıllardır asfalt atılmaması yüzünden kullanılamayan Susurluk bağlantı yolu üreticilerin alternatif yolu kullanmasını zorunlu kılıyor. Bu da hem mazot maliyetine hem de fazladan zamana neden oluyor. Kurultayda konuşan Vatan Partisi Balıkesir İl Başkanı Emre Albayrak, partilerinin Ulaştırma Bakanlığı ile temasa geçeceğini söyledi.

Kurultaya Eşeler muhtarı Dursun Çakmak, Balıkesir Sanayi Odası Meclis Üyesi Mehmet Kerem Başaran ve çok sayıda üretici katıldı.

Kurultayda konuşan Başaran şunları söyledi: “Türkiye’nin sanayileşmesinin ve uluslararası piyasalarda rekabet edebilmesinin önemine dikkat çekerken, devletin sanayi ve tarım üreticisini desteklemesi gerekir. Dünyada gelişmiş ülkelerin devlet müdahalesiyle büyüdüler, fakat batılı ülkeler Türkiye’nin devletçilik yoluyla büyümesini ve üretmesini engellemeye çalışıyor. İran, Irak, Suriye, Rusya başta olmak üzere komşu devletlerle iyi ilişkiler kurmamız lazım. Çünkü hammaddemizi, enerjimizi oralardan tedarik ediyoruz. Ürettiğimiz malları oralarda satabiliyoruz. ABD ve AB ülkeleri bu ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlar. Geçtiğimiz ay iş seyahatim nedeniyle İran’ın başkenti Tahran’daydım. Orada mazotun litresi 1,5 lira. Türkiye, İran’a yönelik ABD ambargosunu tanımadığını ilan ederse İran’dan ucuz mazot alır. Bu da üreticinin girdi maliyetlerini düşürür. Gelecekle ilgili iyimseriz. Vatan Partisi’nin ekonomi politikası uygulandığı takdirde Türk üreticisini güzel günler bekliyor.”

Vatan Partisi Balıkesir İl Başkanı Emre Albayrak ise şunları söyledi: “Hükümet çiftçinin kredi faizi borçlarını silmeli. Enflasyon yüzde 78’lerdeyken, üreticilerin yem, mazot, gübre maliyetleri yüzde 300-400 arttı. Bu böyle gitmez. Bankalar fahiş karlar elde ediyor. Hükümet, yabancılara düşük gümrüklerle olanak sağlıyor. Türk üreticisi, köylümüz zarar ediyor.

12 Eylül 1980 darbesiyle başlayan borçlanma ve sadaka ekonomisinin devri bitti. Vatan Partisi’nin içinde yer almadığı bir hükümet üreticiyi koruyamaz. Vatan Partisi üretimi ateşlemek, yeniden üretme şevkini canlandırmak için politikalar üretiyor. 6 maddede özetliyoruz. Plan, tasarruf, yatırım, istihdam, üretim, adil paylaşım. Bunun için ülkemizi bölmek isteyen, üretimimizi engelleyen ABD ve NATO’ya karşı kararlı bir hükümet gerekiyor. 2023 seçimleri bunun için tarihi bir fırsat. Vatan Partisi, Türk milletini yönetmeye adaydır.

Eşeler muhtarımız köyün en büyük sorunu olarak Eşeler-Susurluk karayolu bağlantısının yapılmamasını söylemişti. Vatan Partisi, derhal bu iş için girişimlerde bulunacak. 8 kilometrelik bu yol bir an önce asfaltlanarak köylünün hizmetine sunulmalı.” Mustafa ATİK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here