Kanayan yara: Çocuk işçiler

0
159

Bir dönem Harb-İş Sendikası Balıkesir Şube yönetiminde görev alarak sendikacılık yapan CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre, son 8 yılda 513 çocuk işçinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

“SON 8 YILDA 513 ÇOCUK İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ”

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, ekonomik krizin giderek ağırlaşmasının çalışan çocuk sayısını da büyük oranda arttırdığını ifade etti. TÜİK’in rakamlarına göre 5-17 yaş grubunda çalışan çocuk sayısının 720 bin olduğunu ve İSİG Meclisi’nin raporuna göre de son 8 yılda en az 513 çocuğun iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğine dikkat çekti.

“EKONOMİK KRİZ EN AĞIR ŞEKİLDE ÇOCUKLARI VURUYOR”

Her 100 öğrenciden sadece yüzde 10’unun düzenli süt içtiğini dile getiren Şehirli, şunları söyledi: “Her 100 öğrencinin sadece 13’ünün her gün düzenli yumurta yiyebildiği, 7’sinin gıdalardan süt, meyve, sebze gibi beslenmelerle beslenebildiği, 93’ünün beslenemediği, yine 100 öğrenciden 97’sinin düzenli beslenemediği araştırmada ortaya çıktı. Bu, şunu gösteriyor: Ekonomik kriz en ağır şekilde çocukları vuruyor. Anayasal olarak bu çocuklara düzenli beslenme hakkı sağlamak zorunda olan hükümet ise adeta seyirci gibi izliyor.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here