Şehirli: Emekliler, borç batağında

0
299

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, milyonlarca emeklinin, geçimini borçla sürdürdüğünü söyledi. Bugün Türkiye’de emeklilerin 8 milyonunun ya açlık sınırı ya da bunun altında bir maaş aldığını söyleyen Şehirli, “Emekliler, bir lokma ekmeğe muhtaç hale geldi” dedi.

“ZAM YAĞMURU SÜRÜYOR”

İğneden ipliğe her kalemde artan fiyatların, çarşıda pazarda yüzde 120’yi bulan enflasyonla emeklilerin adeta ezildiğini kaydeden Şehirli, “Bugün Türkiye’deki emeklilerin 8 milyonu açlık sınırı ve bunun altında, geri kalanı da yoksulluk sınırının altındaki şartlarda yaşamaya çalışıyor. Büyük kısmı ikinci bir işte çalışırken, kriz döneminde bu işlerini de kaybettiler. İş kuyruğuna giren emekli sayısı ise her geçen gün artıyor” diye konuştu.

“İŞSİZLİK ARTIYOR”

İŞKUR verilerine göre 2022 Şubat ayı itibarıyla 50 yaş ve üstü 204 bin 473 kişinin iş kuyruğuna girdiğini, geçen yıl aynı dönemde bu sayının 157 bin 201 kişi olduğunu ileri süren Hakan Şehirli, “Türkiye’de emekliler, açlık sınırının altında yaşıyor. Kira, ulaşım ve faturaları da kapsayan yoksulluk sınırı 20 bin liraya yaklaştı” dedi.

“EMEKLİ TEMEL GIDA İHTİYAÇLARINI ALAMIYOR”

CHP Altıeylül İlçe Başkanı Hakan Şehirli, icralık emekli sayısının çığ gibi arttığını belirterek, “Emekli temel gıda ihtiyaçlarını bile alacak gelire sahip değil. Bu insan haklarına aykırı. Emekliler bir lokma ekmeğe muhtaç oldu” diye konuştu. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here