“Şiddet mağdurlarına ücretsiz destek veriyoruz”

0
127

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Genel Merkezi tarafından ‘Alo Şiddet’ projesinin mobil uygulaması olan ‘Yaşam Hak’ adlı proje CHP İl Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi tarafından tanıtıldı. Yahşi, ‘Yaşam Hak’ projesinin başladığı günden bu yana 6 bin 500 kadının hayatına dokunulduğunu söyledi.

“ALO ŞİDDET HATTI KURDUK”

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, “Kadına yönelik şiddet ile mücadele etmek amacıyla 5 Aralık 2020 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdik. Genel Merkezimizde Alo Şiddet hattı kurduk. Yaşama hakkının en temel hak olduğundan yola çıkarak projemize Yaşam Hak adını verdik. 444 82 85 numaralı hattımızı arayan tüm şiddet mağduru kadın ve çocuklara 7/24 ücretsiz destek hizmetleri sunuyoruz” dedi.

“ŞİDDET MAĞDURLARININ YANINDAYIZ”

Şiddet mağdurlarının yanlarında olduklarını belirten Yahşi, “Şiddet gören kadınların karakollarda, savcılıklarda, hastanelerde, adliyelerde yanlarında oluyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet davalarını, mağdurlar ve aileleri ile dayanışma içinde takip ediyoruz. Şiddet mağduru çocuklara eğitim ve burs desteği verilmesine katkı sağlıyoruz” diye konuştu.

“6 BİN 500 KADININ HAYATINA DOKUNDUK”

Projenin hayata geçtiği günden bu yana 100’ü aşkın protokol ve 6 bin 500 kadının hayatına bire bir dokunulduğunu aktaran Yahşi, sözlerine şöyle devam etti: “Projemiz kapsamında sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar ve yerel yönetimlerle yüzü aşkın protokol imzaladık. Bugüne kadar en az 6 bin 500 kadının hayatına bire bir dokunduk. Kadınların şiddet sarmalından kurtulmasına, ailelerin duruşma salonlarında yalnız kalmamasına ve çocukların eğitim hakkına ulaşmasına vesile olduk. 5 Aralık 2021 tarihinde duyurduğumuz gibi Yaşam Hak mobil uygulamasını da hayata geçirdik. Böylece mağdurlara bir tuş yakınlığında olduk. Uygulama sayesinde, en yakın mesafedeki kadın kolları yöneticilerimizle bağlantı kurmalarını, hakları konusunda bilgi almalarını sağladık. Gerektiğinde kolluk kuvvetlerini harekete geçirdik. Şimdi yeni bir uygulama ile projemizi daha da güçlendiriyoruz. Kendini güvende hissetmeyen tüm kadınlar için harekete geçiyoruz.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here