Yahşi: Asla vazgeçmeyeceğiz

0
137

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Ayşe Pınar Yahşi, 10 Nisan 1928’de ulusal birliğin sağlanması açısından önemli bir adım atılarak ‘Devletin Dini İslam’dır’ maddesinin Anayasadan çıkarıldığını, 5 Şubat 1937’de laiklik ilkesinin anayasaya konulmasıyla da laikliğin devletin değiştirilemez temel nitelikleri arasında yer aldığını hatırlattı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin hedefinin, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmak olduğunu, bu hedefe ulaşmakta Cumhuriyetin niteliklerinden olan laiklik ilkesinin önemi ve etkisinin çok büyük olduğunu anlatan Yahşi, “Anayasamız ile güvence altına alınan laiklik ilkesi, din, vicdan ve ibadet hürriyetinin güvencesi olması yanında, aklın, bilimin, hukukun  üstünlüğünün esas alındığı onurlu bir yaşam biçiminin de temelini oluşturur. Demokrasinin, temel insan hak ve özgürlüklerinin, öncelikle de kadının insan haklarının güvencesi olan laiklik ilkesi hiçbir şekilde zedelenmemelidir. Ancak son yıllarda eğitimden sağlığa, bilimden hukuka kadar birçok alanda laiklik ilkesinin zedelenmesine yol açan birtakım açıklama ve uygulamalarının arttığını görüyoruz.

Bu alanlarda laiklik ilkesinin göz ardı edilmesi, akıl ve bilimden uzaklaşılmasına yol açmakta ve bizi hızla çağdaş bir toplum olmaktan koparmaktadır. Çocuklarımızın üzerinde hızla artan dinci baskı, çocukları eğitimden koparmakta kız çocuklarının evlendirilmelerinin önü açılmaktadır. Devletimizin kurum ve kuruluşları laiklik ilkesine bağlı kalmalı, buna aykırılık teşkil edecek tutum ve söylemlerde bulunmamalı ve Anayasamıza uygun davranılmalıdır. Laik devlette egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir. Türk devrimlerinin vazgeçilmez bir unsuru, demokrasinin, aynı zamanda kadın haklarının da güvencesidir, olmazsa olmaz koşuludur. CHP kadın kolları olarak, 5 Şubat laikliğin Anayasa’da yer verilmesinin 86’nci yıldönümünde laikliği zedeleyecek her girişimin karşısında olduğumuzu bir kez daha yineliyoruz. Bizler laik demokratik Cumhuriyet değerlerini savunmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. 5 Şubat Laiklik Günü kutlu olsun” dedi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here