Yalçın ile A’dan Z’ye

0
460

CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın ile göreve geldikleri günden bugüne yaptıkları çalışmaları, gerçekleştirdikleri eylem ve etkinlikleri, seçim çalışmalarını konuştuk.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, 17 Aralık 2017 tarihinde CHP Karesi İlçe Örgütü genel kurulunda delegelerden yetki alarak ekibiyle birlikte yönetime geldiklerini hatırlattı.

Türkiye’nin içinde bulunduğu koşulları tanımlayarak öncelikle partinin yerel örgütlenmesinin ve üyeler arası bağın güçlendirilmesi yönünde hedefleri ortaya koyduklarını, bu hedefler doğrultusunda çalışmaları planladıklarını belirten Yalçın, “İlçe kongresinin hemen ardından gelen il kongresi genel merkezdeki kurultay takvimini bitirdiğimizde 5 Şubat 2018 tarihine gelmiştik. Bu sürecin hemen ardından önümüzde 2019 Martında yapılacağı düşünülen Yerel Seçimler ve 2019 Kasımında yapılacağı düşünülen Başkanlık seçimlerine partiyi hazırlamak için işbaşı yaptık” bilgisini verdi.

“ANKET YAPTIK”

Temelde benimsedikleri ilkeler gereğince önce örgüt içi yapılanmaya yöneldiklerini, mahallelerdeki üyelerle toplantı yaparak mahalle temsilcilerini ve koordinatörleri belirlediklerini anlatan Dilek, “Parti içine dönük, üye beklentileri ve söyleme ilişkin görüşlerini almak üzere anket yaptık.

Karesi ilçesini üç bölgede değerlendirerek seçim bürosu değil düzenli iletişim büroları kurma hedefine yönelik olarak Kocaavşar mahallemizde ilk parti iletişim bürosunu açtık.

Seçmenle daha çabuk buluşmanın daha çok üyeden geçtiği bilinci ile merkez de ve mahallerde stantlar kurarak halkla buluşma bilgilendirme ve üye yapma çalışmalarına başladık. Önümüzdeki seçim dönemlerinde kaynak üretmek amacıyla tamamen partililerimizden oluşan bir ekiple şiir ve türkü geceleri  planladık bunlardan ilkini üyelerimizin yoğun ilgisi ile Karesi Avm salonunda sergiledik” dedi.

“PARTİ İÇİ DÜŞÜNSEL EĞİTİMİN STARTINI VERDİK”

Karesi İlçe örgütünün üyelerine ve ilçe kamuoyuna CHP’nin görüşlerini, çalışmalarını taşıyacak ve aynı zamanda parti içi ortak bir dil oluşturmayı hedefleyecek Karesi İlçe çalışma bültenini yaşama geçirdiklerini kaydeden Başkan Dilek Yalçın, “Ortadoğu da yaşanan tartışmalı gelişmeleri parti üyelerimiz ve dostlarımıza aktaracak önemli orta doğu uzmanlarından Hüsnü Mahalli’yi Karesi de misafir ettik. Karesi Avm salonunda yapılan bu toplantıda partililerimizin yanı sıra halkımızın da katılımı bizleri sevindirdi. Bu çalışma ve benzerleri ile parti içi düşünsel eğitimin startını verdik.

Karesi belediye meclis toplantılarını düzenli takip ettik. Seçim bildirgemizde söz verdiğimiz üzere 3 ayda bir yapacağımız danışma meclisimizin ilkini yaparak ilçe örgütümüzün yol haritasını üyelerimizle demokratik ve katılımcı bir çerçevede üretmeye yöneldik. Üyelerimizin iyi ve kötü günlerinde yanında olmak konusunda yoğun hassasiyet gösterdik her seviye de dayanışmanın gereklerini öne aldık. Partili gençlerimizle İyi bir sosyal medya ağı çalışması yürüttük” diye konuştu.

“SANDIKLARA SAHİP ÇIKTIK”

Yeni rotamızı oluşturmaya başladıkları ve diğer iki parti iletişim bürosunun hazırlıklarına başladıkları dönemde baskın bir seçim kararıyla bir anda seçim ikliminin içine girdiklerini belirten Yalçın, “Önceden başlatmış olduğumuz stant çalışmalarını genişleterek devam ettirdik. Mahalle ve sokaklarda seçim çalışmalarını yürüttük. Ramazan ayına denk gelmesi münasebetiyle kadın kollarımızın yürüttüğü çalışmalar kapsamında evlerde iftar dayanışma yemekleri düzenledik. Dernek ve sivil toplum örgütleriyle iftar yemeklerinde buluştuk. Karesinin 70 mahallesinde eş zamanlı seçim çalışması yürüttük. Bayram boyunca 3 vekille mahallelerimize gidip bayramlaşma yaptık. Seçim bildirgemiz yayınlandıktan sonraki süreçte gece gündüz sahada kaldık.

Sandık başı eğitimlerini öne alarak 6 kez eğitim çalışması yaptık.

Seçimlerde ilçemizdeki 402 sandığın tamamında eğitimli görevlimiz vardı, şu anda ilçe örgütümüzde 400 sandığın tutanakları mevcut. Parti merkezimizin hazırladığı Seçim Bildirgemiz halkın yaşadığı temel sorunlara çözüm üretecek pratik nitelikli iddiaları taşıyordu. Halkımıza bildirgemizi en anlaşılır biçimde anlatmaya çalıştık. Asgari ücretin vergiden muaf tutulması vergi dilimi baskısına sokulmayarak güçlendirileceğini ve artırılacağını söyledik.

Çocuklarımızın tam gün eğitime geçirilerek sabah kahvaltısı ve öğle öğünlerini okulda verilmesi bu yolla eğitimde ve beslenmede eşitliğin sağlayacağımızı söyledik.

Nitelikli niteliksiz okul ayrımını kaldırarak tüm okullarımızı nitelikli okul yapacağımız söyledik. 2000 yılından sonra emekli olanların aylık aşınmalarının düzelteceğimizi, en düşük emekli maaşının bin 500 lira olacağını söyledik.

Sağlıkta, ilaç ve muayene ek katkı paylarının alınmayacağını söyledik. Katma değeri yüksek üretimle orta gelir düzeyi tuzağını aşacağımız söyledik. Özetle çokça üretim hakça bölüşüm demiştik.

Bildirgemizdeki hedeflerimizin afaki iddia ve önermeler olmadığını da bizzat iktidar partisinin bir kısmını uygulamaya geçirmesi ve vaat etmesiyle test ettik” dedi.

“UMUDUMUZ DA ENERJİMİZ DE VAR”

CHP olarak özellikle ekonomik önerilerinin ne kadar anlamlı ve gerekli olduğunun bir kez daha görüldüğünü kaydeden Yalçın, açıklamasının sonunda şu görüşleri dile getirdi:

“OHAL’lerle emekçilere grev yaptırmamakla övünen vahşi kapitalizm ve kontrolsüz piyasa tercihlerinin bugünkü çöküşü getireceğini görüyorduk. Ve tüm bu çöküşün günahımın da bir papaza yüklenmeyeceğini biliyoruz. Parasal ekonomiye şartsız teslimiyetin SOROS benzeri spekülatörler tarafından nasıl kullanıldığını geçmişte gördük. Aynı şekilde küresel piyasaları yönetenlerin iç denizlerde bile nasıl dalga ve tsunami yaratabileceğini yaşadığımız döviz krizinde görüyoruz. Bunlar elbette ki dış güçlere sağlanan imtiyaz ve zafiyetin sonucudur. Bu doğal sonucu olağandışı olarak tanımlamak ekonomi kuramlarına aykırıdır.

Ne yazık ki bu somut hedeflerimizin uygulama hakkını halkımız genel toplamda iktidar partisine verdi. Balıkesir de özellikle merkezde iktidar partisi oy kaybederken İYİ partinin performansı bizleri yanılttı. Seçimde Karesi ilçesinde 2. Parti olduk. Bu seçim sürecine var gücüyle emek veren başta örgütümüz kurulları ve tüm partililerimize bu vesile ile şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonra önümüzdeki seçimler için bu seçimde yarım kalan çalışmalarımızı biran önce tamamlamak üzere hızlı bir şekilde çalışmaya başladık.

Yerel seçimlere gidilirken Karesi belediye meclisi toplantılarındaki verilere göre kentimiz belediyesinin tamamen üst yapı yatırımlarına yönelmiş, alt yapıdan yoksun yatırımlar karşılığı kendi marjlarını aşan borçlu bir belediyecilik anlayışına sahip olduğunu gördük.

Buna karşılık, sellerde süsü bozulan sokak ve yol düzenlemeleri, seçim dönemlerinde akla gelen kaldırım yenilemeleri yerine altyapısı güçlendirilmiş, sosyal alanların kullanımında hem şehriler arası eşitsizliğin giderilmiş olduğu, hemşerisine istihdam yaratan, katma değer üreten, kent kaynaklarından tasarruf üreten bir belediyecilik anlayışının yaşama geçmesi için var gücümüzle çalışacağız.

Geçirdiğimiz seçimlerdeki eksik ve yanılgılarımız iyi analiz ettiğimizi düşünüyoruz. Örgütümüzün başta Karesi ilçesi olmak üzere tüm ülkede başarılı bir seçim geçirmesi için umudumuzda enerjimizde var.” Özel Haber: Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here