“Soruyoruz, sormaya devam edeceğiz”

0
98

Balıkesir Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığı’ndan illere gönderilen resmi yazıda temaslı kişilerden numune alınmasının sınırlandırıldığı hatırlatıldı.

Covid-19 enfeksiyonu ile etkin mücadelenin, erken tanı koymak ve enfekte kişileri saptayarak filyasyon ve izolasyon yapabilmekten geçtiğinin belirtildiği açıklamada, “Bu uygulama ile temaslı yurttaşların test yaptırabilmesi zorlaştırılmıştır. Test yapılmayan ancak evde izole kalması gerekenler panik halde özel sağlık kuruluşlarına yönelecek ücret ödeyerek test yaptırabileceklerdir. Test yapılma kriterleri epidemiyoloji biliminin rehberliğinde düzenlenmelidir.

Bir yandan temaslılara test kısıtlaması getirilirken, sağlık çalışanları, şoförler, kasiyerler, veznedarlar, öğretmenler, imamlar gibi risk gruplarına rutin test uygulaması yapılmazken; ayrıcalıklı test uygulamaları kamuoyunda rahatsızlık yaratmaktadır. Risk altında çalışanlar varken ayrıcalıklı test yapmak hangi etik ve bilimsel kurallara dayanmaktadır” denildi. Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here