“Sosyal güvenlikte eşitlik sağlanmalı”

0
78

Balıkesir Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Hasan Yançıl, Bağkur’a tabi esnaf ve sanatkarların emeklilikte diğer kesimlerle eşit haklara sahip olmadığını belirtti. Yançıl, SSK’lı çalışanların 7 bin 200 prim gün sayısıyla emekli olurken esnaf ve sanatkarın 9 bin iş gününü doldurmak zorunda olduğuna dikkat çekti. Esnafın prim gün sayısının diğer kesimlerden fazla olduğunu söyledi.

Yançıl, açıklamasında esnaf ve sanatkarın yıpranma payı düşünülerek, ödemesi gereken prim gün sayısının 7 bin 200’e indirilmesini istedi. SSK’lı ve Bağkur’lu ayrımlarına son verilmesi gerektiğini vurgulayan Hasan Yançıl, açıklamasında şu hususlara yer verdi:

“Prim borcu olan esnaf ve sanatkarlar muayene olsa bile ilaç alamıyor. Esnafın ve ailesinin mağdur olmaması için prim borcu bulunanların da sağlık hizmetlerinden tam olarak faydalanmasının önü açılmalı. Ayakta tedavilerde geçici iş göremezlik ödeneği alamayan esnafa tedavi süresindeki geçimi için rapor ücreti hakkı verilmeli. Ayrıca esnaf ve sanatkarın iş yerinde geçirdiği kazalar da iş kazası sayılmalı. Çünkü iş yerinin kendine ait olması, kaza yaşanmayacağı anlamına gelmez. İş kazası, hastalık ve yaşlılık hallerinde SSK’lı ve Bağkur’lu ayrımlarına son verilerek tüm kesimler için sosyal güvenlikte eşitlik sağlanmalı.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here