Futbola son teknolojik müdahale; SAOT

0
41

UEFA, Yarı Otomatik Ofsayt Teknolojisi’nin (SAOT), Helsinki’deki UEFA Süper Kupa maçında uygulanacağını açıkladı. Ayrıca SAOT, önümüzdeki sezon, UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasından itibaren de kullanılacak.

Futbol oyununu geliştirmek ve hakemlerin çalışmalarını desteklemek için sürekli olarak yeni teknolojik çözüm arayışlarını sürdüren UEFA, bir yeniliği daha 10 Ağustos Çarşamba günü Helsinki Olimpiyat Stadı’nda Real Madrid ile Eintracht Frankfurt arasında oynanacak 2022 UEFA Süper Kupa maçıyla uygulamaya başlayacak.

SAOT olarak tanımlanan Yarı Otomatik Ofsayt Teknolojisi, VAR hakemlerinin ofsayt pozisyonlarını hızlı ve doğru bir şekilde belirlemesine olanak tanıyarak oyunun akışını ve kararların tutarlılığını artıracak.

Oyuncu başına 29 farklı vücut noktasını takip edebilen özel kameralar sayesinde çalışan SAOT, 2020’den bu yana, geçen sezonun UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki tüm maçlar, UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi eleme aşaması ve tüm UEFA Kadınlar EURO final turnuvasının yanı sıra diğer kulüp müsabakası finalleri de dahil olmak üzere toplam 188 müsabakada test edildi. İrfan DUROĞLU

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here