Kayserispor’un farkı ne?

0
53

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, Baynet İnşat Balıkesirspor’un da aralarında bulunduğu 9 kulübün Kulüp Lisans Kurulu tarafından verilen 3 puan silme cezalarına yönelik itirazlarını değerlendirdi. Kayserispor dışındaki kulüplerin itirazlarını reddeden Kurul’un sarı-kırmızılı ekibin başvurusunu incelemeye alması, “Kayserispor’un farkı ne?” sorularını da beraberinde getirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu Kulüp Lisans Kurulu tarafından 10 kulübe verilen 3 puan silme cezası nedeniyle 9 kulüp tarafından yapılan itirazları inceleyen Tahkim Kurulu, Baynet İnşaat Balıkesirspor gibi 8 kulübe verilen cezayı usulüne uygun bulurken, Kayserispor’un itiraz dosyasını ise incelemeye aldı.

Ulusal Kulüp Lisans Sistemi kapsamında son değerlendirmelerini yapan TFF Kulüp Lisans Kurulu, verilen süreler içerisinde eksiklerini tamamlayamayan, aralarında Baynet İnşaat Balıkesirspor’un da bulunduğu 10 kulübe 3 puan silme cezası verdi.

KİMLER CEZA ALDI

Lisans kriterlerini yerine getiremediği gerekçesiyle ceza verilen kulüpler arasında Baynet İnşaat Balıkesirspor’un yanı sıra Spor Toto Süper Lig’ den Yukatel Kayserispor, Spor Toto 1. Lig’den Altaş Denizlispor, Altay, Erzurumspor FK ve Yeni Malatyaspor, TFF 2. Lig’den Bayburt Özel İdare Spor, Menemen Futbol Kulübü, Serik Belediyespor ve Somaspor yer aldı.

DOKUZ KULÜBÜN İTİRAZI İNCELENDİ

Bu kararların ardından itiraz dosyalarını hazırlayan, Serik Belediyespor dışındaki kulüpler, Tahkim Kurulu’nun kapısını çaldı.

Kulüplerin itirazlarını, 20 Ocak 2023 günü 3 sayılı toplantısında karara bağlayan Tahkim Kurulu, Baynet İnşaat Balıkesirspor gibi diğer sekiz kulübün itirazını “Kulüp Lisans Kurulu kararında usule ve esasa aykırı bir yön bulunmadığı anlaşıldığından, başvurunun reddi ile kararın onanmasına” ifadesiyle oybirliğiyle karara bağladı. Bu karar doğrultusunda da kulüplerin 3’er puanı silindi.

“DOSYANIN İNCELEMEYE ALINMASINA”

Ancak aynı Tahkim Kurulu, Kayserispor’un yapmış olduğu itiraz için, “Kayseri Spor Futbol A.Ş.’nin Kulüp Lisans Kurulu’nun 23.12.2022 tarih ve E.71 – K.2022/03 sayılı kararına itirazı incelendi. Yapılan müzakere neticesinde; dosyanın incelemeye alınmasına” kararını da oybirliği ile verdi ve sarı-kırmızılı kulüpten puan tenzili yapılmadı.

KAFALARDA DELİ SORULAR

Türkiye Futbol Federasyonu Kulüp Lisans ve Finansal Sürdürülebilirlik Talimatı doğrultusunda çalışmalarını sürdüren Kulüp Lisans Kurulu’nun talimatta belirtilen kriterleri esas alarak yaptığı değerlendirme sonucunda verilen cezalar için Tahkim Kurulu’ndan çıkan farklı kararlar, kafalarda soru işaretleri doğurdu.

Birçok kişi, Tahkim Kurulu tarafından Kayserispor’a yapılan ayrıcalığın, sarı-kırmızılı kulübün lobi çalışmasının neticesi olduğunu iddia ederken, futbol kamuoyunun çok büyük bir kısmı da “Kayserispor’un farkı ne” sorusunun cevabını merakla bekliyor. İrfan DUROĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here