Kızıklı’nın başpehlivanı Fatih Atlı

0
110

Bu yıl 7’nci kez düzenlenen Geleneksel Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nde Türkiye’nin ünlü pehlivanları kol bağladı. Final müsabakasında Hasan Cengiz’i yenmeyi başaran Fatih Atlı, başpehlivan oldu.

Burhaniye’de geleneksel hale gelen, Burhaniye Belediyesi’nin katkılarıyla bu yıl 7’ncisi düzenlenen Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri nefesleri kesti. On ayrı kategoride yaklaşık 300 sporcunun katılımıyla yapılan güreşleri yüzlerce kişi izledi.

Türkiye’nin ünlü başpehlivanları Ali Gürbüz, Orhan Okulu, Fatih Atlı, İsmail Koç, Hasan Cengiz, Ertuğrul Dağdeviren ve Serhat Gökmen’in de katılarak güreş yaptığı müsabakalarda pehlivanlar kıyasıya mücadele etti. Pandemiden dolayı iki yıldır yapılamayan ve bu sene tekrar Kızıklı Er Meydanı’nın dolduğu güreşlerin ağası da Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Rıfat Özyolcu oldu.

Kızıklı Kırsal Mahallesi’nde bulunan er meydanında yapılan güreşlere CHP Balıkesir Milletvekilleri Ensar Aytekin, Fikret Şahin başta olmak üzere, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Gömeç Belediye Başkanı Mehmet İrem Himam, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, İYİ Parti İl başkanı Özlem Ural, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyelerinin yanı sıra, Burhaniye Kaymakam Refiki Mücahit Enes Yıldız, Burhaniye Emniyet Müdürü Yasin Dikmetaş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Alim Burak Çelik ve Jandarma Karakol Komutanı Serkan İrez ile birlikte ilçe protokol üyeleri ve birim müdürleriyle çok sayıda güreşsever katıldı.

Kızıklı Yağlı Güreşleri’nin Türkiye’nin önemli güreşleri arasında yer aldığının altını çizen Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler, “Biz de Türkiye’nin en önemli başpehlivanlarını buraya getirdik. Bu güreşimiz Kırkpınar’ın öncesi son güreş. Tüm pehlivanlarımıza güç kuvvet ve sağlıklı bir güreş diliyorum” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz ise gelenekleri yaşattıklarını söyleyerek 20 ilçenin 16’sında güreşlerin düzenlediğini ifade ederek, er meydanına çıkan tüm pehlivanlara başarı dileklerini iletti.

Yapılan müsabakalarda başpehlivanlık güreşlerinin final müsabakası Fatih Atlı ile Hasan Cengiz arasında yapıldı. Kıran kırana gerçekleşen güreşte, daha önce 2014 yılında Kırkpınar Başpehlivanı ve sonrasında 2017 yılında da yine Kızıklı Başpehlivanı olmayı başaran Fatih Atlı, rakibini yenerek 7. Geleneksel Burhaniye Kızıklı Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin Başpehlivanı oldu. (Burhaniye Belediyesi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here