Kurtdere’de Altın Kemer, Yusuf Can Zeybek’in

0
98

İki binden fazla pehlivanın kol bağladığı, güreşseverlerin yoğun ilgi gösterdiği 62’nci Kurtdereli Yağlı Güreşleri tamamlandı. Final güreşinin puanlama bölümünde rakibi Hüseyin Gümüşalan’ı bastırmayı başaran Antalyalı Yusuf Can Zeybek, başpehlivan olarak altın kemeri kazandı.

Birbirinden çekişmeli güreşlerin yaşandığı dualı çayıra çıkan pehlivanlar, birbirlerini yenebilmek için amansız bir mücadele sergiledi. Cuma gününden bu tarafa yaklaşık 3 bin pehlivanın birbiriyle kol bağladığı Kurtdereli Er Meydanı’nın ev sahipliği yaptığı başpehlivanlık güreşlerinde sürpriz galibiyetler yaşandı.

DAĞDEVİREN SAKATLANDI

Balıkesirli Başpehlivan Ertuğrul Dağdeviren, 2 gün boyunca birbirinden zorlu rakiplerini yenerek dualı çayırda yarı finale kadar yükseldi. Yarı finalde Yusuf Can Zeybek ile karşılaşan Dağdeviren, müsabaka sürerken ayağında yaşadığı sakatlıktan ötürü güreşi yarıda bırakarak madalya kürsüsünün üçüncü basamağında yer alırken, kendinden yaşça küçük olan Yusuf Can Zeybek’e elini öptürerek güreşi bırakması güreşseverler tarafından uzun süre alkışlandı.

Yusuf Can Zeybek’in finaldeki rakibi ise yarı finalde yarı finalde İsmail Balaban’ı yenmeyi başaran Hüseyin Gümüşalan oldu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın pehlivanlara başarı dilemesinin ardından start alan final güreşinin 40 dakikalık bölümünde pehlivanlar, birbirine üstünlük sağlayamadı ve puan güreşine geçildi.

Puanlama güreşinin başlamasıyla hareketlenen müsabakanın, 47’nci dakikasında Hüseyin Gümüşalan’ın oyununu bozan Yusuf Can Zeybek, rakibini bastırmayı başarıp, puanı aldı ve 62’nci Kurtdereli Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı oldu.

Final güreşinin ardından düzenlenen ödül töreninde kürsünün zirvesinde yer alan Yusuf Can Zeybek’in yanı sıra ikinci olan Hüseyin Gümüşalan ile üçüncü basamakta yer alan Ertuğrul Dağdeviren ve İsmail Balaban, madalya ve kupalarını Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın elinden aldı. İrfan DUROĞLU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here