Sındırgı, Dünya Atlı Okçuluk Şampiyonası’na ev sahipliği yaptı

0
114

Doğal şehir unvanı ile tanınan ve ata sporlarını yaşatmak adına birçok farklı etkinliği gerçekleştiren Sındırgı Belediyesi, Dünya’nın en büyük Atlı Okçuluk yarışmasına ev sahipliği yaptı.

Sındırgı’da 20 – 22 Mayıs’ta düzenlenen Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması’na 35 ülkeden sporcular katıldı. Yarışmalar, film sahnelerini aratmayan bir atmosferde geçti.

Dünya Etnospor Konfedarasyonu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nini de desteklediği  ve Sındırgı Belediyesi işbirliği ile organize edilen Sındırgı “Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması” yapımı tamamlanan Sındırgı Geleneksel Türk Sporları Merkezinde gerçekleştirildi.

Kale Parkuru atışlarıyla başlayan yarışmalar, Akıncı Parkuru, Kabak ve Kore Parkuru ile devam etti. 3 gün boyunca farklı parkurlarda gerçekleşen yarışmalarda Dünya’nın 35 ülkesinden 100’e yakın sporcu mücadele etti..

Erkekler’de Türk takımları kazandı 

Üç gün boyunca süren yarışmalara 15’i kadın olmak üzere 100’e yakın sporcu yay gerip ok attı. Uluslararası yarışmada genel kategori Erkeklerde tüm dereceleri Türk takımları topladı. Birinciliği Ankaralı olan Danimarka’da yaşayıp Türkiye’ye yarışma için gelen Bünyamin Baysal, ikinciliği Abdullah Yılmaz, üçüncülüğü ise Davut Çakır kazandı.

15 sporcunun yarıştığı kadınlar kategorisine Türk sporcu katılmazken Almanya’dan 2, Bulgaristan, İsveç, Makedonya, Kırgızistan, Avusturya, Amerika, Finlandiya, Pakistan, Kazakistan, Mogolistan, Romanya, New Meksika, İsviçre’den sporcular katıldı. Birinciliği Almanya’dan Anne, ikinciliği Bulgaristan’dan Nina Yankova, üçüncülüğü ise İsveç’ten Camilla Linderberg kazandı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliği ile Sındırgı Kocakonak Mahallesinde yapımı tamamlanan Geleneksel Türk Sporları Merkezi, Uluslararası Sındırgı Akıncı Toyu Uluslararası Atlı Okçuluk yarışması ile birlikte hizmete alındı.

Açılış törenine Vali Hasan Şıldak,Balıkesir Milletvekilleri Yavuz Subaşı, İsmail Ok, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kaymakam Zafer Oktay, Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyeleri Murat Kotra, Bülent Maşaoğlu, Milletvekillleri Ramazan Kaşlı İbrahim Ethem Sedef,  Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Mudurnu Belediye Başkanı Necdet Türker, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yarışmaların yanı sıra oba çadırlarında ve açık alanlarda çeşitli etkinliklerde gerçekleştirildi. Yabancı yarışmacılar ve izlemeye gelen vatandaşlar birlikte dans etti, eğlendi. Etkinliklere katılan vatandaşlar yöresel kıyafetli sporcularla fotoğraf çektirdi. Sporcuların ve farklı ülkelerdeki katılımcıların yarışma aralarındaki danslarına Türk’ler de eşlik etti.

Yağcıbedir Mehter Takımı gösterileri, Sındırgı güreş kulübü gösterileri ile süslenen etkinlikte Gördesli Makbule Efe kitabının yazarı İlknur Bektaş otağ çadırında öğrencilerle söyleşi gerçekleştirdi. Sındırgı Atlı Cirit Spor Kulübü de cirit kültürünü Dünya’ya tanıttı.

Amerika, Almanya, Avusturya, İsveç, Bulgaristan, Endenozya, Ürdün, Suriye, Kanada, Pakistan, Malezya, Tayland, Güney Afrika, İsviçre, İran, İtalya, Japonya, Kırgızistan, Kazakistan, Tayvan, Romanya, Finlandiya, Yunanistan, Moğalistan, Moldavya, Katar, Kuveyt, Umman, İspanya, Fransa, Suudi Arabistan’dan katılan yarışmacılarla bir araya gelen Türk vatandaşlar arasında adeta kültür köprüsü kuruldu.

Uluslararası boyuta taşınan Atlı Okçuluk Yarışması ile Dünya’nın renklerini Sındırgı’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını belirten Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “Geleneklerimizi yaşatmak adına başlattığımız Atlı cirit, değnek, yağlı güreş ve bugün Atlı okçuluk. Artık uluslararası bir boyut kazandı. Bugün 35 ülkeden 85 sporcuyu ağırlayabilecek bir noktaya geldik. Burada ki oba çadırlarımızda olsun ve ya diğer alanlar da olsun bu saha da yapılan işler artık sınırlarını aştı. Dünyanın bütün renklerini Sındırgı da toplar hale geldik” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here