Sporcu sakatlıklarında Sosyo-Psikolojik Risk faktörleri

0
435

Konsantrasyon yeteneği, riski kabullenme, riske meyil, yaralanmaya bireysel meyil ve motivasyonun yoğunluğu sporcunun psikolojisinde belirleyicidir.

Spor sahalarındaki gerilim adrenalin salgılanması sonucu görülür. Fakat sporcunun üzerindeki genel stres kaynakları, bireysel ve sosyo-ekonomik etkenlerden de etkilenir. Bu streslerle baş edemeyen sporcular performans düşüşleri ve yaralanmalarla yüz yüze kalırlar.

Buna bağlı olarak sporcuların motorik özelliklerinin geliştirilmesi kadar, onların psikolojik yönlerinin de geliştirilmesi gerekmektedir.

Sporcu maçta ya da antrenmanda birçok sorunla karşı karşıyadır. Sporcu, çoğu kez, en büyük rakibi aslında kendisi olduğundan, kendisini yenmek için aşırı derecede güç harcamakta ya da hatalarına mağlup olmaktadır. Sporcular başarma amacının getirdiği bir psikolojik yük altındadırlar.

Sporcu, başarılı olmak için kaygı, endişe, korku bıkkınlık, kabul görmeme, stres, reddedilme ve en önemlisi kazanma endişesi gibi birçok psikolojik engeli aşmak zorundadır.

Takım başarısına, sporcuların ortak amaçlar doğrultusunda motive edilmeleri, aralarındaki uyum, koordinasyon mükemmelliği ile teknik ve kondisyon becerileri önemli ölçüde etki eder.

Ayrıca her sporcunun; hırs, motivasyon, istek, algı, kendine güven, konsantrasyon, paylaşım becerisi, yaptığı işten zevk alma duygusu, gözü peklik, cesaret, atılganlık, sorumluluk alma gibi bireysel özellikleri, takımın başarısını belirleyen karmaşık yapının en önemli unsurlarındandır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here