T.C. önergesi red edildi

0
124

Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Büyükşehir Belediyesinin girişine Türkiye Cumhuriyeti’ni simgeleyen T.C. tabelasının takılması yönündeki önerge oy çokluğu ile reddedildi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Metin Özpınar, Büyükşehir Belediye Meclis Başkanlığı’na verdiği önergede; Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurumu olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ait tabelalara T.C. ibaresinin konulmasını ve isim okunarak oylama yapılmasını talep etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Meclis Başkanı Yücel Yılmaz, “Büyükşehir’de T.C. tabelası var mıydı?” diye sordu. Bazı meclis üyeleri belediye binasında daha önce de T.C. ibaresi olmadığını söyledi.

Metin Özpınar ise; daha önce tabela olmamasının yeni tabelaya T.C. konmasına engel teşkil etmediğini söyledi.

Bunun üzerine Yılmaz, Özpınar’ın çıkışına “Siyasi gündem mi yaratmak istiyorsunuz” yanıtını verdi.

Yapılan oylamada İYİ Partili, CHP’li ve Demokrat Partili üyeler büyükşehir girişlerine T.C. ibaresinin konması yönünde oy kullandı. İçlerinde MHP’lilerin de olduğu Ak Parti Grubu ise red oyu verdi. Önerge oy çokluğu ile reddedildi. Özpınar’ın oyların isim okunarak yapılması ve tek tek sayılması istemi de kabul edilmedi.

İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, sosyal medya hesabından açıklama yaparken, “Bu ibare her kurumun, Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı olduğunu ilan etmektedir. Onun içindir ki, kurumlarımızda bu ibarenin yer alması oldukça mühimdir. Ne mutlu Türk’üm diyene” diyerek tepkisini dile getirdi. (www.balikesir24saat.com)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here