Tabip Odası’ndan okul uyarısı!

0
65

Balıkesir Tabip Odası Covid-19 İzleme Kurulu, pandemi döneminde okulların açılması ve yüz yüze eğitim ile ilgili durum ve alınması gereken önlemler konusunda açıklama yaptı.

Açıklamada, ülkede yedi ay aradan sonra yüz yüze eğitime yaygın olarak başlanmasının salgının gelinen aşamasında önemli gelişmelerden birisi olduğu belirtildi.

11 Mart’ta ilk olgunun bildirilmesinin ardından 16 Mart’ta eğitime ara verildiği, daha sonra eğitimin bütün düzeylerde uzaktan eğitim olarak tamamlanması kararının alındığının ifade edildiği  açıklamada, şu hususlara yer verildi: “Çeşitli kademelerde 12 Ekim tarihi itibarıyla başlayan yüz yüze eğitime ilişkin olarak sürece katkı sunmak amacıyla bazı hatırlatmaları yapmak istiyoruz: Okulların açılması ile ilgili karar alınırken hastalığın toplumdaki yaygınlığı, bölgenin/ilin sağlık hizmetlerinin durumu, nüfusun özellikleri ve bölgedeki/ildeki okulların koşulları mutlaka dikkate alınmalıdır. Hastalığın toplumdaki yaygınlığının değerlendirilmesi amacıyla bazı göstergeler ortaya konmuştur. Günlük olgu hızı ve test pozitiflik oranı gibi kriterlere göre risk düzeyi belirlenebilmektedir.

Ülkemizde bu göstergelerin esas alınıp alınmadığı bilinmemektedir. Okullarda Sağlık Bakanlığının hazırladığı rehberde belirtilen önlemlerin uygulanabilmesi için yapısal eksiklikler giderilmelidir. Okullarda ortaya çıkacak pozitif vakalarda yürütülecek temaslı izlemi konusunda ile ilgili Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberlerde tutarsızlıklar dikkati çekmektedir. Rehberlerde okuldaki temaslılara ne yapılacağına ilişkin durumlar açıklığa kavuşturulmalı ve karışıklığı yol açmayacak biçimde düzenlenmelidir. Yerel düzeyde okul yönetimleri ve halk sağlığı yöneticileri arasında okulların hazırlıklı olup olmadığı, şüpheli olguların izlenmesi ve yönetimi, okulların kapatılma kararının tartışılması, okulda COVID-19 eğitimlerinin planlanması ve yürütülmesi konularında işbirliği yapılmalıdır.

Önümüz kış ve olması beklenen influenza ve covid-19 birlikteliğinin kusursuz fırtınasına şimdiden hazırlıklı olunmalıdır; tekrar uzaktan eğitime dönme olasılığı için gerekli koşullar şimdiden tam ve eksiksiz olarak sağlanmalıdır.  Ücretsiz, ulaşılabilir internet ağı ve tabletin temininin şimdiden yeterli düzeyde olması için gerekli çalışmalar ivedilikle sonuçlandırılmalıdır. Okulların açılmasına ilişkin planlar yapılırken, okullar arasındaki eşitsizlikler dikkate alınmalıdır. Okulların fiziksel şartları, personel sayısı, öğrenci sayısı, sınıfların kapasitesi ve uzaktan öğrenme altyapıları değerlendirilmelidir. Ailelerin durumu da dikkate alınmalıdır. Koşulları sınırlı olan okullarda bu gerekli önlemlerin alınması için uygun çözümler geliştirilmeli, çözüm için rehberlik yapılmalı, çocuklar ve çalışanlar kapalı ve kalabalık ortamlarda eğitime mahkûm bırakılmamalıdır. Mevcut bilgiler, güçlü bir temaslı izlem sistemi ile semptomu olanlar ve temaslıları için yeterli test kapasitesinin okulları güvenle açmak için önemli olduğunu göstermektedir. Yüz yüze eğitimin başlatılıp/sürdürülebilmesi için tüm bu hatırlatmaların dikkate alınması halk sağlığı ve öğrenci sağlığı konusunda önemlidir.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here