Tarihi Kongre

0
115

TFF 1. Lig’de sezonun geç de olsa tamamlanmasının ardından Covid-19 salgını nedeniyle ertelenen Balıkesirspor Olağan Genel Kurulu da Cuma akşamı yapılarak, kırmızı-beyazlı kulübü önümüzdeki 2 yıl boyunca yönetecek isimler belirlendi.

Kongrenin birçok yönüyle tarihe geçtiğini yazımın hemen başında belirtmem de fayda var. Pandemi şartlarına rağmen yaklaşık 500 üyenin toplantıya katılmış olması, camianın kulübünü sahiplenmesini işaret ederken, katılımcı sayısında rekor kırıldı.

Kongre, katılan sayısı itibariyle tarihe not düşülürken, CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın dışında toplantıya katılmama alışkanlığını sürdüren milletvekilleri ve belediye başkanları ile diğer protokol üyeleri de parantez içine alındı.

Önceden de beklenildiği üzere daha öncekilerden oldukça uzun süren kongre, yaklaşık 6 saatte tamamlanarak, tarihe geçti.

Ancak asıl önemlisi Balıkesirspor tarihinde ilk kez bir yönetim kurulunun faaliyetleri üyeler tarafından ibra edilmedi. Eski başkan Kadir Dağlı ve arkadaşlarının yaptıkları ve anlattıkları, benim gibi camianın büyük çoğunluğunu tatmin etmemiş olacak ki 3 kez oylanmasına rağmen, idari ve mali açıdan ibra edilmedikleri gibi Denetleme Kurulu Raporu da kabul görmedi.

Konunun bundan sonrası hukukun bileceği bir iş…

Önümüze bakacak olursak, 329 oyla seçilen Ümit Arslan başkanlığındaki yönetim kurulunun işi ise yaklaşık 66 Milyon olarak açıklanan borçla hiç de kolay olmayacak ama aldıkları görevin kolay olmayacağının bilincinde olduklarını düşünüyorum.

Bunu öngören Ümit Arslan, sağlam bir ekip yapmış;

Listenin başında yer alan İlhan Eker, altyapısında futbola başlayıp, son olarak yine kırmızı-beyazlı formasını giydiği Balıkesirspor’a yönetici olarak döndü. Bu arada Hacettepespor, Gençlerbirliği, Fenerbahçe, Hes Kablo Kayserispor ve Kasımpaşa’nın başarısı için de ter döken oyuncu, bu süreçte edindiği tecrübeyi memleketinin takımı için kullanacak.

Yıllarca hem amatör sporun hem de Balıkesirspor’un önde gelen isimlerinden olan Metin Özpınar, bilgi birikimi ile doğru hamlelere yön verirken, siyasi anlamda da bir denge unsuru olacaktır.

Yönetimin Ayvalıklı ismi Murat Ustalı, heyecanı ve çalışkanlığının yanı sıra görev adamı olması nedeniyle, özellikle listenin genç isimleri için itici güç olur.

Önceki dönemlerde de Balıkesirspor’da yöneticilik yapan ve özellikle taraftarlarla doğru ilişki kurma kabiliyeti yüksek Sadettin Akbaba’nın çalışmalara olumlu katkı sağlayacak bir başka isim olacağını düşünüyorum.

Sivil Toplum Kuruluşları’nın yöneticisi olan Ahmet Sakbaş, Rıza Tekin ve Erol Çetin ile Cem Özışıklıoğlu, Cihan Çakır gibi kendi işlerinde ki başarılarıyla dikkat çeken gençlerden oluşan listenin diğer kısmı, mevut şartlarda iyi seçilmiş bir ekip görüntüsü veriyor.

Elbette, bunlar kağıt üzerinde görünenler…

Ekibin başı Ümit Arslan’ın yola çıkarken dile getirdiği “Ben değil, biz olmalıyız” düşüncesinden sapmadıkları sürece başarılı olmamaları için hiçbir sebep yok. Yeter ki sudan sebeplerle ayrılık derdine düşmesinler.

Ayaklarını, delik sayısı oldukça fazla olan yorgana göre uzatıp, doğru planlanan kısa ve uzun vadeli hedeflerle gemiyi suyun üstünde tutmayı başarabilirler. Bunu yaparken, son yıllarda yaşanan bölünmüşlüğü ortadan kaldırıp, camiayı kırmızı-beyazlı armanın etrafında kenetleyebilirlerse işleri, beklediklerinden daha kolay olur.

Niyeti hayr olanın akıbetinin de hayr olacağını hatırlatarak, Ümit Arslan ve ekibine başarılar dilerim.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here