Tarihi mirasa sahip çıkılıyor

0
98

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce restore ettirilen Kayabey Cami, yeniden ibadete açıldı. 1471 yılında yapılan Kayabey Cami, aslına uygun restore edildi.

Vali Ersin Yazıcı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 492 bin lira harcanarak restore edilen Kayabey Cami’nin ibadete açılması nedeniyle düzenlenen törene katıldı.

ÇALIŞMALAR 570 GÜN SÜRDÜ

Kayabey Cami’nin yeniden ibadete açılması dolayısıyla dün öğle vakti düzenlenen törene Vali Ersin Yazıcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı ve vatandaşlar katıldı.

Restorasyon çalışmaları 2017 Kasım ayında başladı ve 570 gün sürdü.

Ana mekanda yapılan uygulamalar kapsamında, gerek zemin hareketlerinin, gerekse çatlakların davranışlarının ve olası hareketlerin tespit edilmesi amacıyla kurulan yapısal izleme sistemiyle restorasyon sürecinde tüm veriler izlendi ve kayıt altına alındı.

Yapılan tespitler sonucunda cami için herhangi bir güçlendirmeye ihtiyaç duyulmadı. Mevcut çatlak ve boşluklara enjeksiyon yöntemi ile sağlamlaştırma yapıldı.

“ASLINA UYGUN BİR ŞEKİLDE RESTORE EDİLDİ”

Açılış töreninde konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, “Restorasyonu gerçekleştirilen bu güzel eseri, büyük bir mutluluk ve gururla açıyoruz. Yıllar önce yapılmış bu mübarek cami; uzunca süre hizmet vermiş, zaman içerisinde çeşitli tadilatlar görmüştür. Son olarak Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzün girişimleri ile aslına uygun bir şekilde tekraren restore edildi” dedi.

“GÜZEL BİR ESER ORTAYA ÇIKTI”

Vali Ersin Yazıcı da; törende yaptığı konuşmada, restorasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek, “Bu mübarek günde tarihi bir caminin restorasyon sonrasındaki açılışında sizlerle beraber olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Cenab-ı Allah bize Ramazan ayının başlangıcında açılışını yapmayı nasip etti. Balıkesir genelinde son yıllarda büyük bir titizlikle restorasyon faaliyetleri devam ediyor. Gayet güzel bir eser ortaya çıkmış. Emeği geçenlere sonsuz teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

548 YILLIK CAMİ YENİDEN İBADETE AÇILDI

Açılış konuşmalarının ardından, Karesi Müftüsü Fahri Sağlık tarafından yapılan dualar eşliğinde gerçekleştirilen cami açılışı sonrasında, protokol üyeleri ve davetliler öğle namazını hep birlikte kıldı.

KAYABEY CAMİ

İlk olarak Candaroğullarından Kaye Bey tarafından 1471/72 yıllarında mescit olarak inşa ettirilen Kayabey Cami, Kaya Bey’in vefatından sonra kardeşi İskender Bey tarafından geniş araziler vakfedilerek ebediyen yaşaması için tedbir alınmasından sonra, 1593 yılında vakıf gelirleri arttırılarak, Kaya Bey Mescidi Sultan III. Murat’ın emri ile camiye çevrildi. Cami 1897 depreminde hasar gördüğünden bu defa Sultan II. Abdülhamit’in yardımı ile tekrar yapıldı. Caminin doğu giriş kapısı üzerindeki mermer kitabede bu husus ifade edilmektedir. Caminin minaresi yetmişli yıllarda yapılmıştır. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here