“Tarımda işgücü kaybına dikkat!”

0
71

BAİSAD Başkanı Abdullah Bekki, Covid-19’un neden olduğu sosyal ve ekonomik sarsıntıyla ortaya çıkan şirket dinamikleri ve bu dinamiklerin istihdama etkisinin yeniden sorgulanması gerektiğini söyledi. Bekki, “Balıkesir özelinde tarım nüfusunun fazlalığı nedeni ile tarım bazlı istihdam arasında yer alan ümidini kaybetmiş ya da iş aramayıp çalışmaya hazır olan kişilere bakmakta fayda var” dedi.

Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Covid-19 salgın döneminde Balıkesir’de istihdam yapısını ve bu konuda alınması gereken tedbirleri Balıkesir şirket dinamiklerini göz önünde bulundurarak değerlendirdi. Toplantıda Covid-19 Salgınının devam etmesi halinde Balıkesir’de istihdam arttırıcı tedbirlerin mutlaka alınması gerektiği görüşüne vardı.

BASİAD Başkanı Abdullah Bekki, iş gücü istatistiklerinde sadece işsizlik oranlarına odaklanılmaması gerektiğini vurgulayarak, “İş gücüne katılım oranındaki düşmeye, istihdam oranındaki azalmaya ve özellikle iş gücüne dahil edilmeyen kesim; Balıkesir özelinde tarım nüfusunun fazlalığı nedeni ile tarım bazlı istihdam arasında yer alan ümidini kaybetmiş ya da iş aramayıp çalışmaya hazır olan kişilere bakmakta fayda var” dedi.

Bekki, “Dünyada ve ülkemizin genelinde olduğu gibi Balıkesir’in 4. Sanayi Devrimi dışında kalma lüksü yoktur. Üretim teknolojilerinin üretim yapılarının giderek daha fazla sermaye yoğun olmasının, teknolojinin daha fazla kullanılıp özellikle niteliği olmayan iş gücü ihtiyacının azalmasının gelecek dönemde Balıkesir için beklediğimiz olgular arasındadır. Balıkesir’de firmaların önemli bir kısmı mikro ve küçük ölçekli firmalardan oluşturmaktadır. Bu durum Covid19 süreci ile ortaya çıkan istihdam sorununu çözme adına umut vermemektedir. Bu sebepten dolayı Balıkesir şirketlerinin dinamikleri çerçevesinde ortaya çıkan büyük istihdam sorununun çözümü adına acil olarak önemli araştırma ve il dinamiklerinin bütünü tarafından yürütülecek topyekun bir istihdam seferberlik programına ihtiyaç duyuyoruz” dedi. Mahmut ACARÖZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here