“Tasarruf şart, korsana dikkat!”

0
65

Merkezi sistem, kat kaloriferi, yerden ısıtma, katı yakıtlı kazanlar, doğalgaz, ısı pompaları, jeotermal ve klima işleri yapan Sistem Isı adlı işyerinin sahibi Sami Sarı, kış ayları yaklaşırken kombilerin periyodik bakım zamanının da geldiğini söyledi.

Sarı, kombi kullanan vatandaşları uyardı ve ekledi: “Tasarruf etmenin ilk kurallarından biri periyodik bakım yaptırmak.” Sarı, oda termostatı ve termostatik radyatör vanası kullanmanın da tasarruf sağladığını söyledi. Sarı, vatandaşları korsan yetkili servislere karşı da uyararak, kombi bakımlarında yetkili servislerden hizmet alınmasının önemini vurguladı. Sarı, doğal gaz kullanıcılarının kombiler başta olmak üzere doğal gaz sobası, merkezi ısıtma kazanları gibi gaz yakan cihazların tümünde her yıl yaz döneminde düzenli olarak yıllık bakımlarını yaptırması gerektiğini söyledi.

SARI’DAN ÖNERİLER

Yıllık bakımlar ile olası gaz ve elektrik kaçaklarına karşı önlem alındığını belirten Sarı, “Kombi daha verimli çalışarak doğal gaz tasarrufu sağlıyor. Kış dönemi öncesinde yapılan bakımlar ile kışa hazırlıklı olunuyor ve kombiler daha uzun ömürlü oluyor” dedi.

Sarı, kombiyi belli zaman aralıklarıyla kısa sürelerde çalıştırmanın yakıt tüketimini artırdığını dile getirerek, “Hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Kombiyi kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlar. Zaman saati, oda termostatı kullanarak verimlilik ve tasarruf imkanı da sağlanabilir” diye konuştu.

Yoğuşmalı cihazların yüksek verim sağladığını söyleyen Sarı, “Yoğuşma teknolojisinin sağladığı tasarruf ve verimlilik, doğal gaz tüketimi ve faturalarına yüzde 25-30 oranındaki düşüş olarak yansımakta” diye konuştu.

YETKİLİ SERVİSTE BAKANLIK LİSTESİ

Kombi bakımlarında yetkili servisin önemine değinen Sami Sarı, “Kullanıcılar kombi markalarına ait resmi internet sitesinden destek almalı, evlerine hizmet için gelen yetkili servisin kurumsal kimlik kartı, kıyafet gibi özelliklerine dikkat etmeli. Yetkili servise Ticaret Bakanlığı’nın hizmete sunduğu ‘servis.gov.tr’den de ulaşılabilir” ifadelerini kullandı. ‘İlaçlı kombi ve tesisat bakımı’ gibi bir söylemin de olduğunu söyleyen Sarı, “Kullanıcılar kullanılan kimyasal temizlik malzemesinin ürün kalitesine, kombi markası tarafından tavsiye edilip edilmediğini mutlaka kontrol etmeliler, yetkili servisten hizmet almanın önemi de böylece ortaya çıkıyor. Uygun olmayan kullanımlarda onarımı mümkün olmayan hasarlar verilebiliyor” dedi.

“YÜZDE 30 TASARRUF SAĞLANABİLİR”

Sistem Isı sahibi Sami Sarı, periyodik bakımlarla ortalama yüzde 30’lara varan bir tasarruf sağlanabileceğini ifade etti. Periyodik kombi bakımıyla faturaları minimize etmenin mümkün olduğunu belirten Sarı, yetkili servislerinin sunmuş oldukları hizmetlerde işçilik ve yedek parçaya 1 yıl garanti uygulandığını aktardı.

Binaların yalıtımının da tasarrufu etkileyen önemli bir unsur olduğunu belirten Sarı, şöyle devam etti: “Vatandaşlar kombi bakımlarını her yıl kış sezonunun başladığı Kasım ayından önce yetkili servislerine yaptırmalı. Öte yandan kombiyi açıp kapamak yerine belirli bir seviyede çalışır halde bırakmak hem performans anlamında hem de fatura anlamında tüketicilere faydalı olur. İlave olarak oda sıcaklığını 1 derece düşürmek yüzde 6 seviyesinde yakıt ekonomisi sağlar. Bu nedenle kombi ile birlikte oda termostatı ve termostatik radyatör vanası kullanmak tüketicilere konfor ve tasarruf sağlayan bir faktör.” Cengiz GÜNER

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here